Sobota,  1 lutego 2025, Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Informacja dla mieszkańców Gminy Osięciny-dowody osobiste
24/07/2007

Trwa wymiana dowodów osobistych z „książeczkowych” na nowe – plastikowe. Do dnia dzisiejszego w naszej gminie stare dowody posiada jeszcze ok. 1770 osób. Prosimy o nie zwlekanie z wymianą dowodu.

Urząd Gminy

Strażacy w akcji
23/07/2007

Wczoraj anomalia pogodowe spowodowały obfite opady na naszym terenie. Strażacy wzywani byli do zdarzeń w bloku na ulicy Kościuszki oraz dwóch posesji prywatnych. Największe szkody podczas ulewy odczuła Szkoła Podstawowa w Osięcinach, w której poziom wody był tak duży, że strażacy użyli aż trzech pomp do wypompowania nagromadzonej wody.

RomualD

KOMENDA POWIATOWA POLICJI w Radziejowie
21/07/2007

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, oraz niezachowanie bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu – przyczynami dwóch kolizji z udziałem ciągników rolniczych na drogach powiatu radziejowiego minionej doby.
Załączam fotki z tego wydarzenia wykonane przez sierż. szt. Grzegorza Urbańskiego- technika kryminalistyki KPP w Radziejowie
Bytoń gm. Bytoń 20 lipca 2007 roku, około godz. 13:45
Zapewne na długi czas zapadną w pamięci jej uczestników, jak i licznych świadków wydarzenia do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 267 relacji Piotrków Kujawski- Osięciny.34-letni kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, jadący w kierunku m. Osięciny, na zjeździe ze wzniesienia, na prostym odcinku tej drogi, nie zachował bezpiecznej odległości od wyprzedanego zestawu rolniczego składającego się z ciągnika Ursus z dwoma przyczepami, w wyniku czego zahaczył o narożnik ostatniej przyczepy, na której znajdowało się czworo pasażerów, co doprowadziło do utraty panowania kierującego traktorem. Ciągnik i pierwsza przyczepa przewróciły się na bok, dodatkowo przygniatając traktorzystę. Zanim dotarły na miejsce służby ratownicze i medyczne, liczni świadkowie wydobyli Mariana P. mieszkańca pow. radziejowskiego spod ciągnika. Na szczęście nikt z pozostałych uczestników zdarzenia, nie doznał żadnych obrażeń ciała.
Przez czas, gdy trwały czynności na miejscu kolizji, były utrudnienia w ruchu, a przejazd pojazdów, odbywał się wahadłowo.
Obaj kierujący staną przed sądem. 34-latek za niezachowanie bezpiecznej odległości przy wykonywaniu manewru wyprzedzania i spowodowanie kolizji, natomiast 53-letni Marian P. odpowie za przewożenie osób na przyczepie, co stwarzało zagrożenie dal ich życia i zdrowia.
Natomiast w dniu wczorajszym, około godz. 16:45 w Latkowie gm. Osięciny, na drodze krajowej nr 62 doszło do innego zderzenia pojazdów, w których wziął udział ciągnik rolniczy z przyczepami.
35-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego, kierujący nissanem navarrą, podjął manewr wyprzedzania ciągnika rolniczego z dwoma przyczepami, w obrębie oznakowanego skrzyżowania, do tego w momencie, gdy 61-letni mieszkaniec pow. radziejowskiego, wykonywał sygnalizowany prawidłowo manewr skrętu w lewo w drogę prowadzącą do Latkowa. W wyniku tego niewłaściwego manewru doszło do zderzenia obu pojazdów. Mimo, że samo zdarzenie wyglądało dramatycznie, nikt z biorących w nim udział, nie doznał obrażeń ciała, a uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy. 35-latek ponoszący odpowiedzialność za powstanie tej kolizji otrzymał kilkusetzłotowy mandat karny.
Radziejowscy stróże prawa apelują do wszystkich użytkowników ruchu drogowego, w tym kierujących o stosowanie się do oznakowania pionowego i poziomego, zwiększenie ostrożności przy wykonywaniu manewrów w których następuje przecięcie się kierunków jazdy, zwrócenie szczególnej uwagi przy wszelkich manewrach ze sprzętem rolniczym, których czasie żniw jest bardzo dużo, na drogach powiatu radziejowskiego.
Radziejów ul. Płowiecka, 20 lipca 2007 roku, około godz. 17:30
Informacja od anonimowego mieszkańca, który poinformował dyżurnego radziejowskiej komendy, przyczyniła się do zatrzymania na gorącym uczynku potencjalnego zabójcy, za kółkiem.
Dzisiaj, anonimowy mężczyzna zadzwonił do dyżurnego komendy policji w Radziejowie z informacją iż droga krajową nr 62, w kierunku Pradziejowa całą szerokością jezdni jedzie bus. Natychmiast skierowany został we wskazane miejsce patrol radziejowskiej prewencji. Informacja okazałs się “prawdziwym strzałem w dziesiątkę”, bo na rogatkach miasta zatrzymany został peugeot boxer, za kierownica którego siedział 50-letni Kazimierz W z Leonowa gm. Radziejów. Policjant dokonujący zatrzymania nie mógł uwierzyć, bowiem gdy otworzył drzwi od strony kierowcy, iż osobnik ten miał jeszcze siłę kierować, bowiem praktycznie wypadł zza kierowncy na jezdnię mu pod nogi. Powodem takiego sytanu rzeczy był alkohol, którego odór roznosił wokół 50-latka.
Użyte urządzenie wykazało w wydychanym przez niego powietrzu prawie 3.4 promila alkoholu. Mężczyzna od razu trafił do policyjnego aresztu, gdzie obecnie trzeźwieje, a następnie w trybie doraźnym stanie przed prokuratorem i sądem, gdzie odpowie za popełnione przestępstwo drogowe- kierowania w stanie nietrzeźwości.
Bardzo dziękujemy temu panu za przekazaną informację, która wyeliminowała z ruchu drogowego potencjalnego zabójcę. Na szczęście nie spowodował on tragedii na drodze a sam poniesie konsekwencje swojego bezmyślnego zachowania. Miejmy nadzieję, że przez długi czas nie zasiądzie on za kierownica żadnego pojazdu. Naszym zdaniem takie współdziałanie społeczeństwa z policja przynoszą wymierne korzyści zwiększenia bezpieczeństwa i świadczą o pozytywnym odbiorze podejmowancyh przez nas działań na drogach powiatu radziejowskiego- powiedział kierownik ogniwa ruchu drogowego KPP w Radziejowie sierż. szt. Sławomir Bogucki.
 
asp. szt. Piotr Chrupek

Kujawy Bachorne w Chełmnie
15/07/2007

14 lipca Zespół Kujawy Bachorne pod kierunkiem Pani Teresy Wyrzykowskiej wziął udział w przeglądzie zespołów folklorystycznych w Chełmnie. Na przegląd przyjechały zespoły z Czech, Rumunii, Bułgarii oraz z naszego regionu Polski – Kaszuby, Kujawy, Pomorzanie. Zespół Kujawy Bachorne wystawił przedstawienie weselne, które podobało się mieszkańcom i turystom Chełmna. Oto kilka ujęć z tego przedstawienia.

RomualD

GALERIA ZDJĘĆ

5 LECIE REAKTYWACJI WŁOCŁAWSKIEGO FAJANSU
13/07/2007

Włocławek po dzień dzisiejszy kojarzy się z pięknymi i artystycznie zdobionymi wyrobami fajansowymi, które znane są nie tylko w Polsce ale i na  świecie. W 2002 roku po dziesięcioletniej przerwie w produkcji fajansu dzięki Pani Ewie Szanowskiej – właścicielce nowej Fabryki Fajansu „Włocławki” ponownie pojawiły się na rynku.
Tradycja produkcji włocławskiego fajansu sięga roku 1873, kiedy to uruchomiono pierwszą fabrykę. Wówczas zaczęto produkować talerze, misy, zestawy pojemników kuchennych, serwisy śniadaniowe oraz obiadowe, a także dużą gamę galanterii fajansowej. Nieliczne produkty ozdabiano wielobarwnymi motywami kwiatowymi, czyniąc z przedmiotów użytkowych dzieła sztuki. Po drugiej wojnie światowej fabryka wznowiła produkcję ręcznie wytwarzanego i malowanego fajansu. W latach 90 fabryka przestała produkować fajans, po ponad 10 – letniej  przerwie dzięki Pani Ewie Szanowskiej niezapomniane "Włocławki" ponownie pojawiły się na rynku. 13 lipca 2002r powrócono do wytwarzania znanych w kraju i za granicą wyrobów fajansowych, ręcznie zdobionych w charakterystyczne dla tych wyrobów motywy ludowe regionu kujawsko – dobrzyńskiego.
 
Dzięki zachowaniu tradycyjnej metody wytwarzania Wyroby obecnej fabryki, w dalszym ciągu cieszą się ogromnym powodzeniem w kraju i za granicą.
 
Z tej okazji pracownicy Fabryki Fajansu oraz redakcja Włocławskiego Portalu Internetowego „www.q4.pl” życzą Pani Ewie Szanowskiej dalszych sukcesów, spełnienia zamierzonych celów oraz niesłabnącej satysfakcji wynikającej z możliwości podejmowania decyzji na rzecz rozwoju firmy.

q4.pl

Czy masz już nowy dowód?
12/07/2007

Urząd Gminy w Osięcinach przypomina mieszkańcom o zmianie dowodów osobistych z „książeczkowych” na plastikowe. Do 12 lipca bm 1858 osób nie wymieniło jeszcze dowodów. Zwlekanie z wymianą dowodu w późniejszym czasie spowoduje długie oczekiwanie w Urzędzie oraz okres wyrabiania nowego.

Urząd Gminy

Sportowy festyn
11/07/2007

Bądkowo. W niedzielę na stadionie w Bądkowie miejscowy Piast organizuje ciekawie zapowiadający się festyn sportowo-rekreacyjny. Najciekawiej zapowiada się rozpoczynający się o godzinie 13.30 błyskawiczny turniej piłkarski, w którym obok występujących w A klasie zespołów gospodarzy, Cukrownika Fabianki, Orląt Aleksandrów Kujawski wystąpi amatorski zespół Anwilu Włocławek oraz czołowa drużyna V ligi Ziemowit Osięciny.

Więcej w "Gazecie Kujawskiej"

Zbójnicki chrzest
11/07/2007

“Śladami Rozbójnika Rumcajsa” to kolejna impreza cieszącego się dużą popularnością cyklu “Europejskie Bajkowo-Śladami Rozbójnika Rumcajsa”, która odbyła się 6 lipca br. w sali kameralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza. Organizatorki spotkania, Danuta Bocian i Danuta Wyżykowska z Filii Dziecięcej nr 2 MBP we Włocławku, przygotowały dla dzieci liczne, mrożące krew w żyłach konkurencje, będące częścią “zbójnickiego chrztu”: zakuwanie w dyby i golenie “tępą brzytwą”, skoki przez ognisko czy toczenie drewnianego pnia. Uczestnicy, którzy z powodzeniem zmierzyli się z zadaniami i udowodnili, że są warci przyjęcia do zbójnickiego rodu, zostali uhonorowani tytułem “Zbójnika z Nizin” . Następnie złożyli przysięgę i otrzymali certyfikat pozwalający wkupić się w łaski zbójnickiej braci-hej!
Na zakończenie młodzi czytelnicy przygotowali inscenizację teleturnieju “Najsłabsze ogniwo”, w którym wzięły udział bajkowe postaci: Makowa Panienka, Krecik i Rumcajs. Atmosfera panująca na sali była iście bajeczna!

Zadanie to było dotowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
źródło: q4.pl

KOMENDA POWIATOWA POLICJI w Radziejowie
09/07/2007

27 i 16 Latkowie, ofiarami nieostrożnego obchodzenia się bronią sportową?
Polskie przysłowie, że „Nieszczęście chodzi parami” ma zastosowanie w sprawie dot. postrzelenia i się dwóch mężczyzn, do których to zdarzeń doszło w Dobrem i Osięcinach, w minionym weekendzie.
Jak każde hobby, tak i strzelectwo pneumatyczne niesie ze sobą pewne ryzyko. Jest ono związane ze sposobem posługiwania się wiatrówką, rzadziej ze złą wolą strzelca.

W minionym weekendzie, lekarze radziejowskiego szpitala opatrzyli dwóch młodych mężczyzn, którzy zgłosili się szukając pomocy medycznej posiadając rany postrzałowe dłoni.
Obecnie radziejowscy stróże prawa wyjaśniają oba te przypadki, celem stwierdzenia czy nie doszło do działania przestępczego w których, 27 i 16 latkowie doznali ran postrzałowych, w jakich okolicznościach one powstały u nich.

Dobre gm. Dobre, 7 lipca około godz. 11:59

Pierwszy z nich, 27 letni mieszkaniec Dobrego, zgłosił się w minioną sobotę, w samo południe do radziejowskiego ambulatorium przy pogotowiu ratunkowym.
Szukał pomocy medycznej, po tym jak strzelając z broni sportowej, nieostrożnie się nią posługując, postrzeli ł się w jeden z palców lewej ręki, a pod skórą utkwił ołowiany pocisk, wystrzelony z pistoletu- wiatrówki.
W ramach zabiegu chirurgicznego lekarz dyżurny usunął obce ciało ,a na niedawną ranę założył opatrunek, po czym nakazał 27-latkowi wizytę w tej samej poradni za kilka dni.

Drugi z mężczyzn , 16-letni mieszkaniec Włocławka zgłosił się do tego samego szpitala, w niedzielę, kilka minut po 23:00. Również on miał ranę postrzałową ze „śrutówki”. U niego lekarz dyżurny, stwierdził obecność śrutu, w kości jednego z palców lewej ręki. Podczas ambulatoryjnego zabiegu chirurgicznego, usunięto 16-latkowi, ołów i założono opatrunek, po czym nastolatek wrócił domu.
Z informacji, jakie przekazali służbom medycznym, obaj ranni panowie, wskazuje, iż rany powstały u nich, w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z bronią śrutową.
Obecnie „dochodzeniowcy” zajmują się tymi dwoma przypadkami postrzelenia, celem potwierdzenia tych wersji, w toku czynności procesowych, podawanymi przez 27 i 16 latka. Już ze wstępnych działań wynika iż do ich zaistnienia, przyczynili się tylko i wyłącznie sami poszkodowani. Tym samym poniżej kilka praktycznych informacji, jak bezpiecznie obchodzić się bronią, w tym ta sportową, coraz powszechniej posiadaną i używaną.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia „okoliczności” należy pamiętać o kilku ważnych sprawach:
 wiatrówka nie jest zabawką, nieostrożne obchodzenie się z nią może spowodować poważne obrażenia,
 wiatrówkę zawsze należy traktować tak, jakby była nabita i naciągnięta. Nigdy nie celuj do ludzi ani zwierząt,
 nie pozostawiaj wiatrówki bez nadzoru, zwłaszcza gdy jest naciągnięta i załadowana,
 nie polegaj jedynie na mechanicznych zabezpieczeniach – żadne przyrządy nie zastąpią zdrowego rozsądku,
 zawsze noś okulary ochronne,
 przed strzałem upewnij się, co znajduje się za celem, a także czy w chwili strzału w jego linii nie znajdzie się człowiek, zwierzę lub przedmiot, do którego nie zamierzasz strzelać,
 nigdy nie strzelaj w kierunku powierzchni, o których wiesz, że mogą spowodować rykoszetowanie.
 korzystając z wiatrówki kieruj się zdrowym rozsądkiem i nie lekceważ żadnej z okoliczności, które mogą przyczynić się do powstania przykrej sytuacji. Przewiduj! Nie ryzykuj
 bądź świadomy, że Twoje zachowanie może być obserwowane przez innych, być może nie podzielających Twojego entuzjazmu dla wiatrówek. Złe praktyki przyczyniają się do złego rozgłosu. Nie narażaj swojej przyszłej rozrywki na szwank poprzez nieodpowiednie używanie tej wiatrówki.

asp. szt. Piotr Chrupek

Unijne dotacje na wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży
06/07/2007

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym przy ul. Cyganka 28 odbyło się szkolenie na temat pozyskiwania środków unijnych przez jednostki samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Dotacje pozwolą na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 roku.

Spotkanie ma na celu zachęcenie przedstawicieli samorządu do sięgnięcia po unijne dotacje. Na spotkaniu zostało również wyjaśnione w jaki sposób wypełnić wniosek i wszystkie niezbędne dokumenty. Program głównie skierowany jest do dzieci ze środowiska wiejskiego, ale to samorządy przy współpracy z dyrektorami szkół będą decydowały w jaki sposób wykorzystać przyznane pieniądze. Jak powiedziała Iwona Michałek – Kujawsko-Pomorski wicekurator oświaty, w naszym województwie na ten cel przeznaczone jest ponad 4 miliony złotych. Pieniądze mogą być wykorzystane na zajęcia pozalekcyjne, zajęcia logopedyczne i sportowe.

(Kw)
Więcej na q4.pl


 strona:  547 548 549 550 551 552 553 554 555