 |
27 i 16 Latkowie, ofiarami nieostrożnego obchodzenia się bronią sportową? Polskie przysłowie, że „Nieszczęście chodzi parami” ma zastosowanie w sprawie dot. postrzelenia i się dwóch mężczyzn, do których to zdarzeń doszło w Dobrem i Osięcinach, w minionym weekendzie. Jak każde hobby, tak i strzelectwo pneumatyczne niesie ze sobą pewne ryzyko. Jest ono związane ze sposobem posługiwania się wiatrówką, rzadziej ze złą wolą strzelca.
W minionym weekendzie, lekarze radziejowskiego szpitala opatrzyli dwóch młodych mężczyzn, którzy zgłosili się szukając pomocy medycznej posiadając rany postrzałowe dłoni. Obecnie radziejowscy stróże prawa wyjaśniają oba te przypadki, celem stwierdzenia czy nie doszło do działania przestępczego w których, 27 i 16 latkowie doznali ran postrzałowych, w jakich okolicznościach one powstały u nich.
Dobre gm. Dobre, 7 lipca około godz. 11:59
Pierwszy z nich, 27 letni mieszkaniec Dobrego, zgłosił się w minioną sobotę, w samo południe do radziejowskiego ambulatorium przy pogotowiu ratunkowym. Szukał pomocy medycznej, po tym jak strzelając z broni sportowej, nieostrożnie się nią posługując, postrzeli ł się w jeden z palców lewej ręki, a pod skórą utkwił ołowiany pocisk, wystrzelony z pistoletu- wiatrówki. W ramach zabiegu chirurgicznego lekarz dyżurny usunął obce ciało ,a na niedawną ranę założył opatrunek, po czym nakazał 27-latkowi wizytę w tej samej poradni za kilka dni.
Drugi z mężczyzn , 16-letni mieszkaniec Włocławka zgłosił się do tego samego szpitala, w niedzielę, kilka minut po 23:00. Również on miał ranę postrzałową ze „śrutówki”. U niego lekarz dyżurny, stwierdził obecność śrutu, w kości jednego z palców lewej ręki. Podczas ambulatoryjnego zabiegu chirurgicznego, usunięto 16-latkowi, ołów i założono opatrunek, po czym nastolatek wrócił domu. Z informacji, jakie przekazali służbom medycznym, obaj ranni panowie, wskazuje, iż rany powstały u nich, w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z bronią śrutową. Obecnie „dochodzeniowcy” zajmują się tymi dwoma przypadkami postrzelenia, celem potwierdzenia tych wersji, w toku czynności procesowych, podawanymi przez 27 i 16 latka. Już ze wstępnych działań wynika iż do ich zaistnienia, przyczynili się tylko i wyłącznie sami poszkodowani. Tym samym poniżej kilka praktycznych informacji, jak bezpiecznie obchodzić się bronią, w tym ta sportową, coraz powszechniej posiadaną i używaną.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia „okoliczności” należy pamiętać o kilku ważnych sprawach: wiatrówka nie jest zabawką, nieostrożne obchodzenie się z nią może spowodować poważne obrażenia, wiatrówkę zawsze należy traktować tak, jakby była nabita i naciągnięta. Nigdy nie celuj do ludzi ani zwierząt, nie pozostawiaj wiatrówki bez nadzoru, zwłaszcza gdy jest naciągnięta i załadowana, nie polegaj jedynie na mechanicznych zabezpieczeniach – żadne przyrządy nie zastąpią zdrowego rozsądku, zawsze noś okulary ochronne, przed strzałem upewnij się, co znajduje się za celem, a także czy w chwili strzału w jego linii nie znajdzie się człowiek, zwierzę lub przedmiot, do którego nie zamierzasz strzelać, nigdy nie strzelaj w kierunku powierzchni, o których wiesz, że mogą spowodować rykoszetowanie. korzystając z wiatrówki kieruj się zdrowym rozsądkiem i nie lekceważ żadnej z okoliczności, które mogą przyczynić się do powstania przykrej sytuacji. Przewiduj! Nie ryzykuj bądź świadomy, że Twoje zachowanie może być obserwowane przez innych, być może nie podzielających Twojego entuzjazmu dla wiatrówek. Złe praktyki przyczyniają się do złego rozgłosu. Nie narażaj swojej przyszłej rozrywki na szwank poprzez nieodpowiednie używanie tej wiatrówki.
asp. szt. Piotr Chrupek
|