Wtorek,  10 wrze艣nia 2024, Imieniny: Eligii, Irmy, kasza
   Strona g艂贸wna       Samorz膮d       Osi臋ciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urz膮d Wojew贸dzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski

Zesp贸艂 Folklorystyczny "Kujawy Bachorne Stare" istnieje ju偶 10 lat i cieszy si臋 ze swoich osi膮gni臋膰 rozs艂awiaj膮c pi臋kno naszych Kujaw.Pomys艂 powstania zespo艂u zrodzi艂 si臋 na zebraniu cz艂onk贸w ,,Zwi膮zku Emeryta, Rencisty i Inwalidy" przy Urz臋dzie Gminy w Osi臋cinach. We wrze艣niu 1994 r. z inicjatywy przewodnicz膮cej i cz艂onk贸w tego偶 zwi膮zku powsta艂 pomys艂 na za艂o偶enie zespo艂u Folklorystycznego. Aby znale藕膰 ch臋tnych, przewodnicz膮ca zorganizowa艂a spotkanie i przy ciastku i herbacie zacz臋to wspomina膰 jak to niekt贸rzy brali udzia艂 w amatorskich przedstawieniach organizowanych w szkole, przy ko艣ciele i Stra偶y Po偶arnej. Zacz臋to przypomina膰 sobie r贸偶ne wierszyki, piosenki i ta艅ce, kt贸re r贸wnie偶 zas艂yszane by艂y od naszych rodzic贸w, dziadk贸w i znajomych. Ju偶 pod koniec spotkania znale藕li si臋 pierwsi ch臋tni. Byli nimi Teresa Wyrzykowska, Alina Maciejewska, Romana Paw艂owska, ma艂偶onkowie Maria i Stanis艂aw Nowak, Maria i Roman Janiszewscy, Anna Musia艂 z 5-letni膮 wnuczk膮 Lidi膮 Mas艂owsk膮. Na nast臋pnym spotkaniu doszli: Andrzej Matuszewski z c贸rk膮 Monik膮, J贸zef Paw艂owski, Henryk J贸藕wiak, Krzysztof Kurant, Kazimierz Byczek. I tak powsta艂 zesp贸艂 licz膮cy 24 osoby, w tym 4 cz艂onk贸w kapeli. Kierownikiem zespo艂u zosta艂a p. Teresa Wyrzykowska. Pozosta艂a sprawa stroj贸w. Zacz臋li艣my od szukania czego艣 we w艂asnych domach, sklepach z tzw. "odzie偶膮 u偶ywan膮", wyst膮pili艣my z pro艣b膮 do Banku Sp贸艂dzielczego w Osi臋cinach o zakupienie materia艂u na uszycie cho膰by cz臋艣ci stroj贸w. Uda艂o si臋. Bank nie odm贸wi艂 nam pomocy. Niekt贸re nasze cz艂onkinie umia艂y szy膰 i haftowa膰, wi臋c zacz臋li艣my kompletowa膰 stroje. Ju偶 w lutym 1995 r. na wieczorku karnawa艂owym dali艣my pierwszy koncert jako zesp贸艂 pod nazw, "Kujawy Bachorne". W tym sk艂adzie i pod t膮 nazw膮 dzia艂ali艣my do ko艅ca 1997 r.


  

W 1998 r. Zesp贸艂 podzieli艂 si臋 na dwie cz臋艣ci, wraz z podzia艂em odesz艂a kierowniczka Teresa Wyrzykowska, zmieniaj膮c swoj膮 cz臋艣膰 zespo艂u na "Klub Seniora", kt贸ry pokazywa艂 obrz臋dy obchodzone na Kujawach.
Do jednej i drugiej cz臋艣ci zespo艂u doszli nowi cz艂onkowie i w ten spos贸b powsta艂y dwa odr臋bne zespo艂y. Nowymi cz艂onkami naszego zespo艂u byli: Maria Paszkowska, Danuta Zi贸艂kowska, Maria Lewandowska, Julian Troszy艅ski z wnuczk膮 Paulin膮, Boles艂aw G艂owacki.
Poniewa偶 dwa zespo艂y nie mog艂y dzia艂a膰 pod jedn膮 nazw膮 wi臋c do nazwy "Kujawy Bachorne" dopisali艣my "Stare" i od tej pory dzia艂amy jako zesp贸艂 "Kujawy Stare Bachorne". Jak sama nazwa wskazuje "Stare" dlatego, 偶e jeste艣my najstarszymi cz艂onkami tego偶 zespo艂u oraz 艣piewamy przy艣piewki, piosenki i ta艅czymy stare kujawskie ta艅ce, tak jak robili to nasi dziadkowie. Na pierwszym spotkaniu podzielonego zespo艂u wybrano nowego kierownika. Zosta艂 nim nasz akordeonista Krzysztof Kurant z Witowa. Cho膰 jest rolnikiem i by艂 so艂tysem, to tak organizuje swoje obowi膮zki, 偶e raz w tygodniu spotykamy si臋 na pr贸bach. Niekt贸rzy nasi cz艂onkowie na pr贸by przyje偶d偶aj膮 w艂asnymi samochodami z Piotrkowa, Morzyc, Witowa, Powa艂kowic, D膮bia, Borucinka, Samszyc, Pu艂kownikowa. Z powodu spraw rodzinnych w roku 2003 kierownik zawiesi艂 swoj膮 dzia艂alno艣膰, a po Nim obowi膮zki przej膮艂 Andrzej Matuszewski. Obecnie zesp贸艂 liczy 25 os贸b, w tym 5 cz艂onk贸w kapeli: Krzysztof Kurant-akordeon, Henryk J贸藕wiak-b臋ben, Henryk Szynkiewicz skrzypce, Ireneusz Staszak-akordeon i Henryk Zieli艅ski-tr膮bka. Jubileuszu tego nie doczeka艂o dw贸ch cz艂onk贸w kapeli: Kazimierz Byczek-skrzypce i Boles艂aw G艂owacki-skrzypce.
Jeste艣my zespo艂em pokoleniowym, gdy偶 nale偶膮 do niego dzieci, m艂odzie偶 i doro艣li. Doro艣li s膮 w wieku od 50-73 lat. Zesp贸艂 ca艂y czas dzia艂a przy G.O.K. w Osi臋cinach, finansowo wspIerany przez Urz膮d Gminy, bo bez tego wsparcia nie mo偶naby si臋 zaprezentowa膰 poza swoj膮 gmin膮. Dzi臋ki tej finansowej pomocy wyje偶d偶amy na zaproszenie do s膮siednich gmin, powiat贸w i wojew贸dztwa. Bardzo cz臋sto wyst臋pujemy w Ciechocinku, np: "Jarmark Ciechoci艅ski", powitanie wiosny, w sanatoriach, dla dzieci niepe艂nosprawnych, na zaproszenie Banku Sp贸艂dzielczego, dla go艣ci z Indii oraz "spotkaniu Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzy艅skiej".
We W艂oc艂awku na przegl膮dzie dorobku Gminy Osi臋ciny, w szko艂ach na "Dzie艅 Babci i Dziadka", na festynach i piknikach rodzinnych oraz do偶ynkach.
Najwi臋ksz膮 nasz膮 satysfakcj膮 by艂 wyjazd na przegl膮d Folkloru do Rzeszowa, z kt贸rego wr贸cili艣my z wyr贸偶nieniem.

 


W 2002 r. Wyst臋py w Muzeum Etnograficznym w Toruniu wyjazd ze Stowarzyszeniem "Wsp贸lnota Polska" z Torunia na Litw臋.
Zesp贸艂 bra艂 te偶 udzia艂 w Jubileuszu 500-lecia Fary w Bydgoszczy na zaproszenie "tw贸rc贸w ludowych" w Golubiu Dobrzyniu i Bydgoszczy na przegl膮dzie Folkloru i wiele jeszcze innych wyjazd贸w. Ze wszystkich przywozimy skromne nagrody rzeczowe lub pieni臋偶ne. Wszyscy jeste艣my zadowoleni, 偶e mo偶emy wyci膮ga膰 stare korzenie i przekazywa膰 je m艂odemu pokoleniu, aby tradycje i zwyczaje panuj膮cew naszym regionie oraz Kujawskiej Ziemi nie zagin臋艂y.
I tak dalej kontynuujemy sw贸j folklor.
Dzi臋kujemy w艂adzom samorz膮dowym i sponsorom za finansowe wsparcie bez kt贸rego nie mogliby艣my dzia艂a膰.