Poniedziałek,  24 czerwca 2024, Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Stefan Mantaj przykład zbrodni katyńskiej

W kampanii przeciw Polsce po 17 września 1939 r. Armia Czerwona wzięla do niewoli ponad 220 tysięcy polskich jeńców, w tym ok.15 tysięcy oficerow i ok.200 tysięcy podoficerow i szeregowcow...

zobacz więcej »
Bitwa pod Osięcinami 10 września 1939 r.
W kampanii wrześniowej 1939 r. Osięciny znalazły się w strefie działań bojowych 15 DP (dywizji piechoty) i 27 DP wycofujących się przez teren Kujaw po klęsce w korytarzu gdańskim i po oddaniu Bydgoszczy.
zobacz więcej »
Spotkanie po latach
 W dniu 21 lipca 2006 roku po 64 latach rozłąki doszło do spotkania braci Wacława i Mikołaja Chałupników.
Wacław Chałupnik urodził się 1922 roku we wsi Łubno gmina Dynów na Podkarpaciu. Był drugim dzieckiem z pięciorga dzieci Katarzyny i Damiana Chałupników.
zobacz więcej »

SKARBY W SADŁUŻKU

A na stodole sroka siada

I wysłuchuje co kto gada,

I wysłuchała, że w tym błocie

Leżą wielkie skarby, krocie!

zobacz więcej »
Jan Guzik
Wśród oficerów zamordowanych w ZSRR w 1940 r., a awansowanych pośmiertnie w dniu 11 listopada br. na wyższe stopnie znajduje się nasz krajan – kpt. aud. Jan Guzik. Syn Walentego i Marianny z Kiermaszów, urodził się 19 maja 1909 r. w Nagórkach.
zobacz więcej »
Stanisław Górecki

OSIĘCINY 1944/45

Warszawa, 2007
Na prawach rękopisu
 
Ossenholz, Kreis Hermannsbad – życie powszednie w 1944 r.

W czwartym roku okupacji Osięcinom zmieniono nazwę. Zniemczoną formę Osienciny Kreis (powiat) Nessau (Nieszawa) zastąpiła bardziej z niemiecka brzmiąca: Ossenholz. Zmieniono też powiat na Hermannsbad (Ciechocinek), w dodatku z siedzibą w Weichselstadt (Aleksandrów Kujawski). 
zobacz więcej »
Losy Zagajewic
Nazywam się Marek Jerzy Brochocki i jestem synem ostatniej właścicielki majątku Zagajewice - Marii Brochockiej z domu Roman. Moja matka była dwukrotnie mężatką. Pierwszym jej mężem był Zygmunt Brochocki, syn Feliksa Brochockiego – budowniczego dworu.
zobacz więcej »