Poniedzia艂ek,  21 kwietnia 2025, Imieniny: Jaros砤wa, Konrada, Selmy
   Strona g艂贸wna       Samorz膮d       Osi臋ciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urz膮d Wojew贸dzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
12 kwietnia 2018 r. - Ostatnim dniem sk艂adania o艣wiadcze艅
10/04/2018

Przypominamy, 偶e rodzice kandydata zakwalifikowanego potwierdzaj膮 wol臋 przyj臋cia w postaci pisemnego o艣wiadczenia w terminie do 12 kwietnia 2018r.

(o艣wiadczenie do pobrania w kancelarii przedszkola lub na stronie www.pk.osieciny.pl)

Niez艂o偶enie o艣wiadczenia jest jednoznaczne z rezygnacj膮 o ubieganie si臋 o przyj臋cie dziecka do przedszkola.

Przewodnicz膮ca Komisji Rekrutacyjnej

Ma艂gorzata Prusak

wi臋cej
Wypalanie traw
10/04/2018

Wypalanie traw szkodzi - od lat alarmuj膮 ekolodzy, naukowcy, stra偶acy, a mimo to wiosn膮 i jesieni膮 ka偶dego roku s艂yszymy o licznych po偶arach 艂膮k, pastwisk, nieu偶ytk贸w i trzcinowisk, kt贸re zosta艂y 艣wiadomie wywo艂ane przez ludzi. W 2017 r. odnotowano ponad 38 tysi臋cy takich wypadk贸w, a od pocz膮tku tego roku - ju偶 kilkana艣cie tysi臋cy. Mimo licznych ostrze偶e艅 osoby wypalaj膮ce trawy wydaj膮 si臋 nie艣wiadome szk贸d, kt贸re wyrz膮dzaj膮 przyrodzie i zagro偶enia jakie sprowadzaj膮 na ludzi.

Wiosenne wypalanie traw cz臋sto zwi膮zane jest z ch臋ci膮 usuni臋cia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W 艣wiadomo艣ci zachowa艂 si臋 bowiem mit, 偶e wypalanie traw i pozosta艂o艣ci ro艣linnych poprawi 偶yzno艣膰 gleby, zniszczy chwasty oraz zwi臋kszy kolejny plon siana. Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, naj偶y藕niejszej pr贸chniczej warstwy gleby poci膮ga za sob膮 obni偶enie jej warto艣ci u偶ytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostaj膮 naturalne procesy rozk艂adu pozosta艂o艣ci ro艣linnych, dzi臋ki kt贸rym tworzy si臋 urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy ro艣linno艣膰, powoduje degradacj臋 gleby i stanowi powa偶ne zagro偶enie dla zwierz膮t.

Wypalanie 艂膮k, trzcinowisk i zakrzacze艅 powoduje 艣mier膰 organizm贸w, 偶yj膮cych w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu kt贸rych wi臋kszo艣膰 z nas nawet nie wie, a kt贸rych obecno艣膰 wp艂ywa na w艂a艣ciw膮 kondycj臋 gleby. Gin膮 ma艂e zwierz臋ta, takie jak d偶d偶ownice, kt贸re niezwykle efektywnie poprawiaj膮 struktur臋 i w艂a艣ciwo艣ci fizyczne gleb. Wymieraj膮 ca艂e kolonie mr贸wek, kt贸re jako zwierz臋ta drapie偶ne reguluj膮 populacje szkodliwych owad贸w. Wypalanie u艣mierca tak偶e biedronki, kt贸re s膮 sprzymierze艅cem cz艂owieka w walce z mszycami.

Dym uniemo偶liwia trzmielom i pszczo艂om zapylanie kwiat贸w, co w konsekwencji obni偶a plonowanie ro艣lin. Po偶ary traw oznaczaj膮 tak偶e 艣mier膰 wielu po偶ytecznych zwierz膮t kr臋gowych, takich jak p艂azy i gady oraz ma艂ych ssak贸w (krety, ryj贸wki, je偶e, m艂ode zaj膮ce, nornice i inne drobne gryzonie). Zniszczeniu ulegaj膮 te偶 miejsca l臋gowe ptak贸w, a po偶ary stanowi膮 szczeg贸lnie powa偶ne zagro偶enie dla przedstawicieli gatunk贸w gnie偶d偶膮cych si臋 na ziemi lub w zaro艣lach. Ofiarami staj膮 si臋 tak偶e wi臋ksze zwierz臋ta le艣ne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierz臋ta domowe.

Trzeba pami臋ta膰, 偶e po zimie trawy s膮 wysuszone i pal膮 si臋 bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu si臋 ognia pomaga tak偶e wiatr. Osoby, kt贸re wbrew logice decyduj膮 si臋 na wypalanie traw, przekonane s膮 偶e w pe艂ni kontroluj膮 sytuacj臋 i w razie potrzeby, w por臋 zareaguj膮. Niestety myl膮 si臋 i czasami ko艅czy si臋 to tragedi膮. W przypadku gwa艂townej zmiany jego kierunku, po偶ary bardzo cz臋sto wymykaj膮 si臋 spod kontroli i przenosz膮 na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich po偶arach ludzie trac膮 dobytek ca艂ego 偶ycia. Wyst臋puje r贸wnie偶 bezpo艣rednie zagro偶enie dla zdrowia i 偶ycia ludzi. Co roku w po偶arach wywo艂anych wypalaniem traw gin膮 ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz stra偶acy.

Wypalanie traw, poza tym 偶e to niechlubna praktyka, jest r贸wnie偶 prawnie zakazane. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania 艂膮k, pastwisk, nieu偶ytk贸w, row贸w, pas贸w przydro偶nych, szlak贸w kolejowych oraz trzcinowisk i szuwar贸w. Za 艂amanie tego zakazu gro偶膮 sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest r贸wnie偶 jednym z wymog贸w dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne mi臋dzy innymi w ramach systemu dop艂at bezpo艣rednich i stanowi jedn膮 z tzw. zasad wzajemnej zgodno艣ci ? katalogu wymog贸w i ogranicze艅, jakim podlegaj膮 rolnicy korzystaj膮cy z tych dop艂at. Za wypalanie traw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mo偶e na艂o偶y膰 na rolnik贸w kar臋 finansow膮 w postaci zmniejszenia (od 5 do 25%), a w skrajnych przypadkach nawet odebrania wszystkich rodzaj贸w dop艂at bezpo艣rednich za dany rok.

wi臋cej
Kl臋ska 2018
10/04/2018

Osi臋ciny, dnia 10 kwietnia 2018 roku

 

W脫JT GMINY OSI臉CINY

AGiSO 618.1.2.2018

 

Rolnicy z  terenu Gminy Osi臋ciny

 

            W zwi膮zku z konieczno艣ci膮 spisania protoko艂贸w strat spowodowanych kl臋sk膮 w uprawach rolnych, jaka by艂a zwi膮zana ze z艂ymi skutkami przezimowania, na ca艂ym terenie Gminy Osi臋ciny, W贸jt Gminy wyst膮pi艂 do Wojewody Kujawsko - Pomorskiego w Bydgoszczy o uznanie Gminy Osi臋ciny za obj臋t膮 kl臋sk膮, spowodowan膮 w/w zjawiskiem.

Jednocze艣nie W贸jt Gminy Osi臋ciny wyst膮pi艂 o powo艂anie Komisji ds. szacowania strat spowodowanych w/w kl臋sk膮. W/w komisja zostanie powo艂ana przez Wojewod臋 Kujawsko - Pomorskiego, w zwi膮zku z czym b臋d膮 spisywane protoko艂y strat.

Celem oszacowania strat konieczne jest jednak wcze艣niejsze z艂o偶enie wniosku o oszacowanie powsta艂ych strat w uprawach rolnych. Wnioski o szacowanie strat s膮 dost臋pne w Urz臋dzie Gminy w Osi臋cinach w pokoju nr 18 - I pi臋tro, na stronie internetowej www.osieciny.pl - w aktualno艣ciach pod tytu艂em KL臉SKA 2018.

           

            W zwi膮zku z powy偶szym prosz臋 o sk艂adanie do Urz臋du Gminy w Osi臋cinach wniosk贸w o oszacowanie szk贸d w uprawach rolnych spowodowanych przymrozkami wiosennymi. Jednocze艣nie zwracamy si臋 z pro艣b膮, aby wnioski by艂y wype艂nione:
RZETELNIE, W艁ASNOR臉CZNIE  LUB  KOMPUTEROWO, Z TAKIMI DANYMI, JAKIE BY艁Y LUB B臉D膭 PODAWANE DO WNIOSKU O P艁ATNO艢CI BEZPO艢REDNIE SK艁ADANE DO ARIMR

 

Jednocze艣nie ze wzgl臋du na brak na dzie艅 dzisiejszy zarz膮dzenia wojewody kujawsko - pomorskiego, powo艂uj膮cego w/w komisj臋, prosz臋 przed przyst膮pieniem do likwidacji danej uprawy, o z艂o偶enie takiego wniosku i o podanie daty kiedy taka uprawa b臋dzie likwidowana, celem umo偶liwienia osobom, kt贸re b臋d膮 w komisji do przeprowadzenia wizji terenowej i sporz膮dzenia dokumentacji fotograficznej poszczeg贸lnej uprawy.
W innym przypadku straty nie b臋d膮 uwzgl臋dniane i protok贸艂 strat nie b臋dzie sporz膮dzany.


Wype艂nione wnioski nale偶y sk艂ada膰 do 25 kwietnia 2018 roku, w pokoju nr 18 - I pi臋tro.

 

Ze wzgl臋du na powy偶sze prosz臋 o przygotowanie nast臋puj膮cych danych:

-      podanie powierzchni poszczeg贸lnych upraw, kt贸re uleg艂y kl臋sce;

-        podawanie powierzchni poszczeg贸lnych upraw, jakie znajduj膮 si臋 w danym gospodarstwie lub kt贸re b臋d膮 zasiane, tak by by艂y one zgodne z danymi do ARiMR;

-       podanie ilo艣ci zwierz膮t kt贸re w okresie 3 ostatnich lat by艂y sprzedawane: opasy, ciel臋ta, tuczniki, ilo艣膰 mleka 艣redni膮 w miesi膮cu, itd.;

-    podanie wielko艣ci ca艂ego gospodarstwa posiadanego na w艂asno艣膰;

-       podanie powierzchni dzier偶aw i powierzchni upraw, o ile s膮 w posiadaniu i na kt贸re wyst臋pujecie Pa艅stwo o dop艂aty do ARiMR;

-       podanie czy uprawy rolne, zwierz臋ta, budynki, maszyny by艂y ubezpieczone, je艣li tak to co i w jakim zakresie;

-       podanie powierzchni, o jak膮 wyst臋pujecie Pa艅stwo o dop艂aty do ARIMR;

-       powierzchnia upraw musi by膰 zgodna z danymi jakie b臋d膮 wpisywane we wniosku o dop艂aty bezpo艣rednie do ARiMR.

Forma pomocy oraz dla kogo taka pomoc b臋dzie przyznana z tytu艂u kl臋ski w uprawach rolnych spowodowanej z艂ymi skutkami przezimowania, na dzie艅 dzisiejszy, nie jest nam znana.

 

Prosimy o szczeg贸艂owe zapoznanie si臋 z w/w informacj膮 i o przygotowanie niezb臋dnych danych, celem rzetelnego wype艂nienia wniosku o oszacowanie szk贸d.

 

Wype艂nione wnioski nale偶y sk艂ada膰 do 25 kwietnia 2018 roku, w pokoju nr 18 - I pi臋tro.

 

W tym miejscu pragn臋 zaznaczy膰, 偶e 偶aden z pracownik贸w Urz臋du Gminy w Osi臋cinach nie b臋dzie wype艂nia艂 wniosk贸w za Pa艅stwa, ze wzgl臋du na liczne nieporozumienia przy ko艅cowym etapie szacowania szk贸d, 偶e np.: pracownik b艂臋dnie wpisa艂 % strat lub powierzchni臋 upraw.

 

 

 

 

Z up. W贸jta Gminy Osi臋ciny

mgr in偶. Renata 艁adzi艅ska

INSPEKTOR

 

wi臋cej
Akcja "Pr臋dko艣膰" - dzia艂ania na drogach powiatu radziejowskiego
10/04/2018

Kolejny ju偶 raz policjanci drog贸wki przeprowadzili dzia艂ania "Pr臋dko艣膰". Hamowali zap臋dy kierowc贸w, kt贸rzy zbyt mocno dociskali peda艂 gazu.  

W trakcie wczorajszych(8.04.2018r.) dzia艂a艅 mundurowi z ogniwa ruchu drogowego skupili si臋 g艂贸wnie na drodze krajowej nr 62. W szczeg贸lno艣ci wy艂apywali kierowc贸w, kt贸rzy przekraczali dopuszczaln膮 pr臋dko艣膰. W trakcie dzia艂a艅 ujawnili 38-takich os贸b, kt贸re zosta艂y ukarane mandatami i punktami karnymi. Ka偶dy z kontrolowanych by艂 sprawdzany pod k膮tem trze藕wo艣ci.

http://radziejow.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/k39/informacje/wiadomosci/85092,Akcja-Predkosc-dzialania-na-drogach-powiatu-radziejowskiego.html

asp. szt. Marcin Krasucki
oficer prasowy KPP Radziej贸w

wi臋cej
Policjanci wyja艣niaj膮 spraw臋 wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym
10/04/2018

Do wypadku dosz艂o  w jednej z miejscowo艣ci w  gm. Osi臋ciny (pow. radziejowski).60-latek zosta艂 przygnieciony przez 艂adowacz, kt贸rym pr贸bowa艂 podnie艣膰 z pola korze艅 drzewa. M臋偶czyzna trafi艂 do szpitala. Okoliczno艣ci zdarzenia wyja艣niaj膮 radziejowscy  policjanci.

Do zdarzenia dosz艂o w sobot臋(7.04.2018r.) oko艂o godziny 17.20 w jednym z gospodarstw rolnych w gm. Osi臋ciny. Dy偶urny radziejowskiej Policji otrzyma艂 zg艂oszenie, o wypadku podczas prac na polu. Natychmiast udali si臋 tam mundurowi. Na miejscu zastali za艂og臋 pogotowia, kt贸ra udziela艂a pomocy medycznej 60-letniemu mieszka艅cowi powiatu radziejowskiego.
Policjanci wst臋pnie ustalili, 偶e m臋偶czyzna za pomoc膮 艂adowacza pr贸bowa艂 podnie艣膰 z pola korze艅 drzewa. W pewnym momencie urz膮dzenie wraz z przyczepionym do niego ci膮gnikiem, przewr贸ci艂o si臋, przygniataj膮c 60-latka. M臋偶czyzna z ci臋偶kimi obra偶eniami cia艂a zosta艂 przewieziony do szpitala. Okoliczno艣ci i przyczyny  tego wypadku wyja艣niaj膮 radziejowscy policjanci.

W tym miejscu chcieliby艣my zaapelowa膰 do rolnik贸w o zachowanie szczeg贸lnej ostro偶no艣ci podczas prac polowych. Nale偶y stosowa膰 si臋 do podstawowych zasad bezpiecze艅stwa, by unikn膮膰 powa偶nych problem贸w:
 - maszyny rolnicze powinny by膰 wyposa偶one w specjalne os艂ony - w szczeg贸lno艣ci dla cz臋艣ci ruchomych;
- operatorzy maszyn powinni przed wyjazdem na pole zweryfikowa膰 sprawno艣膰 maszyny;
- przed uruchomieniem wszelkiego rodzaju kombajn贸w, zbieraczy itp. nale偶y upewni膰 si臋, 偶e przebywaj膮cy w pobli偶u ludzie znajduj膮 si臋 w bezpiecznej odleg艂o艣ci;
- rozsiewaj膮c r贸偶nego rodzaju nawozy itp. nale偶y upewni膰 si臋 i偶 nie ma w pobli偶u os贸b, kt贸re mog艂yby ulec zatruciu,
- nale偶y te偶 pami臋ta膰 o zasadach bezpiecze艅stwa podczas transportu p艂od贸w rolnych drogami publicznymi. Pojazdy musz膮 by膰 odpowiednio oznakowane a ludzie przewo偶eni wy艂膮cznie w miejscach do tego przeznaczonych.


asp. szt. Marcin Krasucki
oficer prasowy KPP Radziej贸w

wi臋cej
Komunikat meteorologiczny Nr 1- BURZE
09/04/2018


wi臋cej
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolnik贸w
09/04/2018


wi臋cej
Przypomnienie- Spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w dniu 09.04.2018 w sali w UG w Osi臋cinach
06/04/2018

Urz膮d Gminy w Osi臋cinach przypomina, 偶e w dniu 9 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 odb臋dzie si臋 spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii z Radziejowa. Spotkanie dotyczy choroby ASF.

wi臋cej
Program EKODOM 2018 nab贸r wniosk贸w do 31.05.2018 r.
05/04/2018

EKODOM2018 jest programem, z kt贸rego b臋dzie mo偶na skorzysta膰  do 31.05.2018 r.

Form膮 dofinansowania jest po偶yczka z mo偶liwo艣ci膮 cz臋艣ciowego umorzenia Wnioskowa膰 mog膮 osoby fizyczne b臋d膮ce:

- w艂a艣cicielami, wsp贸艂w艂a艣cicielami nieruchomo艣ci, stanowi膮cych budynek mieszkalny jednorodzinny lub lokal mieszkalny wykorzystywany w ca艂o艣ci na w艂asne potrzeby mieszkaniowe

- u偶ytkownikami wieczystymi nieruchomo艣ci, na kt贸rych posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, wykorzystywany w ca艂o艣ci na w艂asne potrzeby mieszkaniowe.

Zakres dofinansowania:

- budynki istniej膮ce: - docieplenie przegr贸d - wymiana okien i drzwi - wymiana 藕r贸d艂a ciep艂a - monta偶 kolektor贸w s艂onecznych - monta偶 mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie wi臋kszej ni偶 10kW.

- budynki mieszkalne nowobudowane: - monta偶 pomp ciep艂a pod warunkiem jednoczesnego monta偶u mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie wi臋kszej ni偶 10 kW.

  -lokale mieszkalne istniej膮ce: - wymiana 藕r贸d艂a ciep艂a. 

Czytaj wi臋cej na stronie Wojew贸dzkiego Funduszu Ochrony 艢rodowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.


wi臋cej
PGNiG rusza z dop艂atami na wymian臋 piecy
05/04/2018

PGNiG rusza z programem dop艂at dla os贸b, kt贸re zdecyduj膮 si臋 na wymian臋 kopciucha na piec gazowy. B臋dzie mog艂o z niego skorzysta膰 11 tys. gospodarstw domowych. Dofinansowanie mo偶e wynie艣膰 nawet 3 tys. z艂.

Czytaj wi臋cej na

http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/pgnig-chce-pomoc-zamienic-kopciuchy-na-piecegazowe,2563187,4141?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

wi臋cej

 strona:  85 86 87 88 89 90 91 92 93