Poniedziałek,  6 stycznia 2025, Imieniny: Kacpra, Melchiora, Baltazara
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
12 kwietnia 2018 r. - Ostatnim dniem składania oświadczeń
10/04/2018

Przypominamy, że rodzice kandydata zakwalifikowanego potwierdzają wolę przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w terminie do 12 kwietnia 2018r.

(oświadczenie do pobrania w kancelarii przedszkola lub na stronie www.pk.osieciny.pl)

Niezłożenie oświadczenia jest jednoznaczne z rezygnacją o ubieganie się o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Przewodnicząca Komisji Rekrutacyjnej

Małgorzata Prusak

więcej
Wypalanie traw
10/04/2018

Wypalanie traw szkodzi - od lat alarmują ekolodzy, naukowcy, strażacy, a mimo to wiosną i jesienią każdego roku słyszymy o licznych pożarach łąk, pastwisk, nieużytków i trzcinowisk, które zostały świadomie wywołane przez ludzi. W 2017 r. odnotowano ponad 38 tysięcy takich wypadków, a od początku tego roku - już kilkanaście tysięcy. Mimo licznych ostrzeżeń osoby wypalające trawy wydają się nieświadome szkód, które wyrządzają przyrodzie i zagrożenia jakie sprowadzają na ludzi.

Wiosenne wypalanie traw często związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W świadomości zachował się bowiem mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz zwiększy kolejny plon siana. Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt.

Wypalanie łąk, trzcinowisk i zakrzaczeń powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby. Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice, które niezwykle efektywnie poprawiają strukturę i właściwości fizyczne gleb. Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów. Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami.

Dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obniża plonowanie roślin. Pożary traw oznaczają także śmierć wielu pożytecznych zwierząt kręgowych, takich jak płazy i gady oraz małych ssaków (krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie). Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków, a pożary stanowią szczególnie poważne zagrożenie dla przedstawicieli gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach. Ofiarami stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

Wypalanie traw, poza tym że to niechlubna praktyka, jest również prawnie zakazane. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich i stanowi jedną z tzw. zasad wzajemnej zgodności ? katalogu wymogów i ograniczeń, jakim podlegają rolnicy korzystający z tych dopłat. Za wypalanie traw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników karę finansową w postaci zmniejszenia (od 5 do 25%), a w skrajnych przypadkach nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

więcej
Klęska 2018
10/04/2018

Osięciny, dnia 10 kwietnia 2018 roku

 

WÓJT GMINY OSIĘCINY

AGiSO 618.1.2.2018

 

Rolnicy z  terenu Gminy Osięciny

 

            W związku z koniecznością spisania protokołów strat spowodowanych klęską w uprawach rolnych, jaka była związana ze złymi skutkami przezimowania, na całym terenie Gminy Osięciny, Wójt Gminy wystąpił do Wojewody Kujawsko - Pomorskiego w Bydgoszczy o uznanie Gminy Osięciny za objętą klęską, spowodowaną w/w zjawiskiem.

Jednocześnie Wójt Gminy Osięciny wystąpił o powołanie Komisji ds. szacowania strat spowodowanych w/w klęską. W/w komisja zostanie powołana przez Wojewodę Kujawsko - Pomorskiego, w związku z czym będą spisywane protokoły strat.

Celem oszacowania strat konieczne jest jednak wcześniejsze złożenie wniosku o oszacowanie powstałych strat w uprawach rolnych. Wnioski o szacowanie strat są dostępne w Urzędzie Gminy w Osięcinach w pokoju nr 18 - I piętro, na stronie internetowej www.osieciny.pl - w aktualnościach pod tytułem KLĘSKA 2018.

           

            W związku z powyższym proszę o składanie do Urzędu Gminy w Osięcinach wniosków o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych przymrozkami wiosennymi. Jednocześnie zwracamy się z prośbą, aby wnioski były wypełnione:
RZETELNIE, WŁASNORĘCZNIE  LUB  KOMPUTEROWO, Z TAKIMI DANYMI, JAKIE BYŁY LUB BĘDĄ PODAWANE DO WNIOSKU O PŁATNOŚCI BEZPOŚREDNIE SKŁADANE DO ARIMR

 

Jednocześnie ze względu na brak na dzień dzisiejszy zarządzenia wojewody kujawsko - pomorskiego, powołującego w/w komisję, proszę przed przystąpieniem do likwidacji danej uprawy, o złożenie takiego wniosku i o podanie daty kiedy taka uprawa będzie likwidowana, celem umożliwienia osobom, które będą w komisji do przeprowadzenia wizji terenowej i sporządzenia dokumentacji fotograficznej poszczególnej uprawy.
W innym przypadku straty nie będą uwzględniane i protokół strat nie będzie sporządzany.


Wypełnione wnioski należy składać do 25 kwietnia 2018 roku, w pokoju nr 18 - I piętro.

 

Ze względu na powyższe proszę o przygotowanie następujących danych:

-      podanie powierzchni poszczególnych upraw, które uległy klęsce;

-        podawanie powierzchni poszczególnych upraw, jakie znajdują się w danym gospodarstwie lub które będą zasiane, tak by były one zgodne z danymi do ARiMR;

-       podanie ilości zwierząt które w okresie 3 ostatnich lat były sprzedawane: opasy, cielęta, tuczniki, ilość mleka średnią w miesiącu, itd.;

-    podanie wielkości całego gospodarstwa posiadanego na własność;

-       podanie powierzchni dzierżaw i powierzchni upraw, o ile są w posiadaniu i na które występujecie Państwo o dopłaty do ARiMR;

-       podanie czy uprawy rolne, zwierzęta, budynki, maszyny były ubezpieczone, jeśli tak to co i w jakim zakresie;

-       podanie powierzchni, o jaką występujecie Państwo o dopłaty do ARIMR;

-       powierzchnia upraw musi być zgodna z danymi jakie będą wpisywane we wniosku o dopłaty bezpośrednie do ARiMR.

Forma pomocy oraz dla kogo taka pomoc będzie przyznana z tytułu klęski w uprawach rolnych spowodowanej złymi skutkami przezimowania, na dzień dzisiejszy, nie jest nam znana.

 

Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z w/w informacją i o przygotowanie niezbędnych danych, celem rzetelnego wypełnienia wniosku o oszacowanie szkód.

 

Wypełnione wnioski należy składać do 25 kwietnia 2018 roku, w pokoju nr 18 - I piętro.

 

W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że żaden z pracowników Urzędu Gminy w Osięcinach nie będzie wypełniał wniosków za Państwa, ze względu na liczne nieporozumienia przy końcowym etapie szacowania szkód, że np.: pracownik błędnie wpisał % strat lub powierzchnię upraw.

 

 

 

 

Z up. Wójta Gminy Osięciny

mgr inż. Renata Ładzińska

INSPEKTOR

 

więcej
Akcja "Prędkość" - działania na drogach powiatu radziejowskiego
10/04/2018

Kolejny już raz policjanci drogówki przeprowadzili działania "Prędkość". Hamowali zapędy kierowców, którzy zbyt mocno dociskali pedał gazu.  

W trakcie wczorajszych(8.04.2018r.) działań mundurowi z ogniwa ruchu drogowego skupili się głównie na drodze krajowej nr 62. W szczególności wyłapywali kierowców, którzy przekraczali dopuszczalną prędkość. W trakcie działań ujawnili 38-takich osób, które zostały ukarane mandatami i punktami karnymi. Każdy z kontrolowanych był sprawdzany pod kątem trzeźwości.

http://radziejow.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/k39/informacje/wiadomosci/85092,Akcja-Predkosc-dzialania-na-drogach-powiatu-radziejowskiego.html

asp. szt. Marcin Krasucki
oficer prasowy KPP Radziejów

więcej
Policjanci wyjaśniają sprawę wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym
10/04/2018

Do wypadku doszło  w jednej z miejscowości w  gm. Osięciny (pow. radziejowski).60-latek został przygnieciony przez ładowacz, którym próbował podnieść z pola korzeń drzewa. Mężczyzna trafił do szpitala. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają radziejowscy  policjanci.

Do zdarzenia doszło w sobotę(7.04.2018r.) około godziny 17.20 w jednym z gospodarstw rolnych w gm. Osięciny. Dyżurny radziejowskiej Policji otrzymał zgłoszenie, o wypadku podczas prac na polu. Natychmiast udali się tam mundurowi. Na miejscu zastali załogę pogotowia, która udzielała pomocy medycznej 60-letniemu mieszkańcowi powiatu radziejowskiego.
Policjanci wstępnie ustalili, że mężczyzna za pomocą ładowacza próbował podnieść z pola korzeń drzewa. W pewnym momencie urządzenie wraz z przyczepionym do niego ciągnikiem, przewróciło się, przygniatając 60-latka. Mężczyzna z ciężkimi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Okoliczności i przyczyny  tego wypadku wyjaśniają radziejowscy policjanci.

W tym miejscu chcielibyśmy zaapelować do rolników o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac polowych. Należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, by uniknąć poważnych problemów:
 - maszyny rolnicze powinny być wyposażone w specjalne osłony - w szczególności dla części ruchomych;
- operatorzy maszyn powinni przed wyjazdem na pole zweryfikować sprawność maszyny;
- przed uruchomieniem wszelkiego rodzaju kombajnów, zbieraczy itp. należy upewnić się, że przebywający w pobliżu ludzie znajdują się w bezpiecznej odległości;
- rozsiewając różnego rodzaju nawozy itp. należy upewnić się iż nie ma w pobliżu osób, które mogłyby ulec zatruciu,
- należy też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas transportu płodów rolnych drogami publicznymi. Pojazdy muszą być odpowiednio oznakowane a ludzie przewożeni wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.


asp. szt. Marcin Krasucki
oficer prasowy KPP Radziejów

więcej
Komunikat meteorologiczny Nr 1- BURZE
09/04/2018


więcej
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników
09/04/2018


więcej
Przypomnienie- Spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w dniu 09.04.2018 w sali w UG w Osięcinach
06/04/2018

Urząd Gminy w Osięcinach przypomina, że w dniu 9 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii z Radziejowa. Spotkanie dotyczy choroby ASF.

więcej
Program EKODOM 2018 nabór wniosków do 31.05.2018 r.
05/04/2018

EKODOM2018 jest programem, z którego będzie można skorzystać  do 31.05.2018 r.

Formą dofinansowania jest pożyczka z możliwością częściowego umorzenia Wnioskować mogą osoby fizyczne będące:

- właścicielami, współwłaścicielami nieruchomości, stanowiących budynek mieszkalny jednorodzinny lub lokal mieszkalny wykorzystywany w całości na własne potrzeby mieszkaniowe

- użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na których posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, wykorzystywany w całości na własne potrzeby mieszkaniowe.

Zakres dofinansowania:

- budynki istniejące: - docieplenie przegród - wymiana okien i drzwi - wymiana źródła ciepła - montaż kolektorów słonecznych - montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 10kW.

- budynki mieszkalne nowobudowane: - montaż pomp ciepła pod warunkiem jednoczesnego montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 10 kW.

  -lokale mieszkalne istniejące: - wymiana źródła ciepła. 

Czytaj więcej na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.


więcej
PGNiG rusza z dopłatami na wymianę piecy
05/04/2018

PGNiG rusza z programem dopłat dla osób, które zdecydują się na wymianę kopciucha na piec gazowy. Będzie mogło z niego skorzystać 11 tys. gospodarstw domowych. Dofinansowanie może wynieść nawet 3 tys. zł.

Czytaj więcej na

http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/pgnig-chce-pomoc-zamienic-kopciuchy-na-piecegazowe,2563187,4141?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

więcej

 strona:  85 86 87 88 89 90 91 92 93