Poniedzia艂ek,  21 kwietnia 2025, Imieniny: Jaros砤wa, Konrada, Selmy
   Strona g艂贸wna       Samorz膮d       Osi臋ciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urz膮d Wojew贸dzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Wypalanie traw
10/04/2018

Wypalanie traw szkodzi - od lat alarmuj膮 ekolodzy, naukowcy, stra偶acy, a mimo to wiosn膮 i jesieni膮 ka偶dego roku s艂yszymy o licznych po偶arach 艂膮k, pastwisk, nieu偶ytk贸w i trzcinowisk, kt贸re zosta艂y 艣wiadomie wywo艂ane przez ludzi. W 2017 r. odnotowano ponad 38 tysi臋cy takich wypadk贸w, a od pocz膮tku tego roku - ju偶 kilkana艣cie tysi臋cy. Mimo licznych ostrze偶e艅 osoby wypalaj膮ce trawy wydaj膮 si臋 nie艣wiadome szk贸d, kt贸re wyrz膮dzaj膮 przyrodzie i zagro偶enia jakie sprowadzaj膮 na ludzi.

Wiosenne wypalanie traw cz臋sto zwi膮zane jest z ch臋ci膮 usuni臋cia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W 艣wiadomo艣ci zachowa艂 si臋 bowiem mit, 偶e wypalanie traw i pozosta艂o艣ci ro艣linnych poprawi 偶yzno艣膰 gleby, zniszczy chwasty oraz zwi臋kszy kolejny plon siana. Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, naj偶y藕niejszej pr贸chniczej warstwy gleby poci膮ga za sob膮 obni偶enie jej warto艣ci u偶ytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostaj膮 naturalne procesy rozk艂adu pozosta艂o艣ci ro艣linnych, dzi臋ki kt贸rym tworzy si臋 urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy ro艣linno艣膰, powoduje degradacj臋 gleby i stanowi powa偶ne zagro偶enie dla zwierz膮t.

Wypalanie 艂膮k, trzcinowisk i zakrzacze艅 powoduje 艣mier膰 organizm贸w, 偶yj膮cych w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu kt贸rych wi臋kszo艣膰 z nas nawet nie wie, a kt贸rych obecno艣膰 wp艂ywa na w艂a艣ciw膮 kondycj臋 gleby. Gin膮 ma艂e zwierz臋ta, takie jak d偶d偶ownice, kt贸re niezwykle efektywnie poprawiaj膮 struktur臋 i w艂a艣ciwo艣ci fizyczne gleb. Wymieraj膮 ca艂e kolonie mr贸wek, kt贸re jako zwierz臋ta drapie偶ne reguluj膮 populacje szkodliwych owad贸w. Wypalanie u艣mierca tak偶e biedronki, kt贸re s膮 sprzymierze艅cem cz艂owieka w walce z mszycami.

Dym uniemo偶liwia trzmielom i pszczo艂om zapylanie kwiat贸w, co w konsekwencji obni偶a plonowanie ro艣lin. Po偶ary traw oznaczaj膮 tak偶e 艣mier膰 wielu po偶ytecznych zwierz膮t kr臋gowych, takich jak p艂azy i gady oraz ma艂ych ssak贸w (krety, ryj贸wki, je偶e, m艂ode zaj膮ce, nornice i inne drobne gryzonie). Zniszczeniu ulegaj膮 te偶 miejsca l臋gowe ptak贸w, a po偶ary stanowi膮 szczeg贸lnie powa偶ne zagro偶enie dla przedstawicieli gatunk贸w gnie偶d偶膮cych si臋 na ziemi lub w zaro艣lach. Ofiarami staj膮 si臋 tak偶e wi臋ksze zwierz臋ta le艣ne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierz臋ta domowe.

Trzeba pami臋ta膰, 偶e po zimie trawy s膮 wysuszone i pal膮 si臋 bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu si臋 ognia pomaga tak偶e wiatr. Osoby, kt贸re wbrew logice decyduj膮 si臋 na wypalanie traw, przekonane s膮 偶e w pe艂ni kontroluj膮 sytuacj臋 i w razie potrzeby, w por臋 zareaguj膮. Niestety myl膮 si臋 i czasami ko艅czy si臋 to tragedi膮. W przypadku gwa艂townej zmiany jego kierunku, po偶ary bardzo cz臋sto wymykaj膮 si臋 spod kontroli i przenosz膮 na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich po偶arach ludzie trac膮 dobytek ca艂ego 偶ycia. Wyst臋puje r贸wnie偶 bezpo艣rednie zagro偶enie dla zdrowia i 偶ycia ludzi. Co roku w po偶arach wywo艂anych wypalaniem traw gin膮 ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz stra偶acy.

Wypalanie traw, poza tym 偶e to niechlubna praktyka, jest r贸wnie偶 prawnie zakazane. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania 艂膮k, pastwisk, nieu偶ytk贸w, row贸w, pas贸w przydro偶nych, szlak贸w kolejowych oraz trzcinowisk i szuwar贸w. Za 艂amanie tego zakazu gro偶膮 sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest r贸wnie偶 jednym z wymog贸w dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne mi臋dzy innymi w ramach systemu dop艂at bezpo艣rednich i stanowi jedn膮 z tzw. zasad wzajemnej zgodno艣ci ? katalogu wymog贸w i ogranicze艅, jakim podlegaj膮 rolnicy korzystaj膮cy z tych dop艂at. Za wypalanie traw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mo偶e na艂o偶y膰 na rolnik贸w kar臋 finansow膮 w postaci zmniejszenia (od 5 do 25%), a w skrajnych przypadkach nawet odebrania wszystkich rodzaj贸w dop艂at bezpo艣rednich za dany rok.