Wtorek,  24 grudnia 2024, Imieniny: Adama, Ewy, Irminy
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Ostrzeżenie meteorologiczne o burzach z gradem
28/08/2019

więcej
30 lat jak z bata strzelił - JUBILEUSZ ZESPOŁU ,, KUJAWIOKI "
27/08/2019

Kultura Narodowa, to nie tylko teatr, opera, film, kultura Narodowa, to również folklor, który ukazuje piękno regionów naszego Kraju. W dniu dzisiejszym 30 - to lecie istnienia na scenie obchodził zespół KUJAWIOKI z Osięcin, ta kariera artystyczna, to cudowny jubileusz ukazywania piękna ziemi Kujawskiej w piosence i tańcu ludowym, to wielka praca, by gwara regionu Kujaw pozostała żywa, by spuściznę naszych przodków zachować nie tylko w pamięci, lecz podarować przeszłość naszym dzieciom i wnukom, to dzięki Wam, to Wasz śpiew i taniec sprawia, że bycie Kujawiakiem jest dumą każdego z nas... Dziękujemy jako społeczność zespołowi KUJAWIOKI, a zwłaszcza słowa podziękowania trzeba skierować do Zenona Paliwody, człowieka, który 30 lat temu powołał do życia w naszym regionie, to co wzrusza, cieszy napawa dumą, czyli KUJAWIOKI i jak mówi Zeniu, że ,,powołał do życia to co daje mu siłę w życiu" - DZIĘKUJEMY ZENONIE ZA WSZYSTKO ... Nie wstydźmy się naszego pochodzenia, szczyćmy się naszą tradycją, pokazujemy to co odziedziczyliśmy po naszych przodkach i nie wahajmy się powiedzieć słowo DZIĘKUJEMY, takim ludziom jak Ci wspaniali Artyści Zespołu KUJAWIOKI, tak trzymać kochani do końca świata i jeden dzień dłużej...                                                              Tego właśnie życzył zespołowi KUJAWIOKI Wójt Gminy Osięciny Jerzy Izydorski, podkreślając przy tym znaczenie przeszłości w budowaniu przyszłości  Polski i naszego Regionu, padły również słowa zapewnienia, że Wójt i Rada Gminy Osięciny zawsze będzie konsekwentnie wspierać Kulturę naszego regionu, naszego domu, naszej małej Ojczyzny, KUJAWSKIEJ ZIEMI - POLSKIEJ ZIEMI  Stachniak Julian Błażej


PRAWDZIWIE PIĘKNYM JEST TO CO CZYNI CZŁOWIEKA LEPSZYM - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ,,KUJAWIOKI"

więcej
"Gościnność rozumiana jako serdeczność i bezinteresowna życzliwość okazywana gościom jest w kulturze polskiej uznawana za jedną z najbardziej wartościowych postaw wobec drugiego człowieka"
26/08/2019

W dniach 10-17 sierpnia 2019r. Francuzi gościli na Kujawach w Gminie Osięciny i Powiecie Radziejowskim. Mieliśmy przyjemność świętować  obchody 25-lecia współpracy polsko-francuskiej, z tej właśnie okazji Stowarzyszenie Partnerskie ?Kujawy? przy współpracy z Wójtem Jerzym Izydorskim i władzami Gminy Osięciny zaplanowało wiele imprez integracyjnych, spotkań i wyjazdów. 

W dniu 16 sierpnia 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury i  Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach zrealizowano projekt ?Kultywowanie tradycji kujawskich i europejskich?. Francuzi mieli okazję ?na żywo? podziwiać kulturę naszego regionu Kujaw. Oglądali widowisko muzyczne zespołu folklorystycznego ,,Kujawioki", podziwiali wytwory artystyczne   miejscowych artystów ludowych: Ewy Chrząszcz-Raniszewskiej, Mirosławy Pakulskiej, Anieli Leszczyńskiej, Mirosławy Skiczak, Krystyny Witkowskiej, Anny Kozłowskiej, Romualda Słomczewskiego. Równie miłym akcentem dla naszych gości był koncert piosenki polsko-francuskiej, gdzie zaprezentowały się laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej: Zuzanna Antos z Radziejowa, Maria Cytloch z Inowrocławia, Gabriela Kwarcińska z Włocławka oraz wokaliści: Julia Garet-Marchwińska, Katarzyna Olszta-Zielińska i Tomasz Cybulski. Swoje talenty muzyczne zaprezentowali bracia Piotr i Paweł Paczkowscy. Zgodnie z kujawską gościnnością była okazja rozkoszować się dobrymi smakami podczas degustacji potraw kujawskich przygotowanych przez panie z KGW ?Polne Kwiaty? z Kościelnej Wsi i Na zakończenie były śpiewy i tańce, wspólna zabawa taneczna.

Zarząd Stowarzyszenia Partnerskiego ?Kujawy? pragnie serdecznie podziękować Wójtowi i władzom Gminy Osięciny oraz Starostwu Powiatowemu w Radziejowie za wsparcie w realizacji tego projektu.

Tekst: Aleksandra Siarkowska,

Zdjęcia: Dominika Pietrzak

więcej
ZUZIA DYDUCH - OBY ŻYCIE ŻYŁO...
26/08/2019

Początek rozmowy z Bogiem to słowa - Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus
Te słowa, to jest powitanie wiary w Boga, to jest powitanie Boga w człowieku, te słowa są miłością do Jezusa Chrystusa, który dla naszego zbawienia cierpiał i umarł na krzyżu, ale te słowa są również początkiem modlitwy, która prosi o życie dla Zuzi Dyduch. Jezusie, który siedzisz po prawicy Ojca zmiłuj się nad losem młodej dziewczyny, spraw Panie, by Zuzia przezwyciężyła chorobę i mogła cieszyć się życiem doczesnym, spraw Panie, by siła wiary w Boże Miłosierdzie pomogła uleczyć to dziecko, które napełnione nadzieją tak bardzo pragnie żyć.
Medycyna jest w stanie pomóc, tej wspaniałej dziewczynie, lecz koszty leczenia są tak duże, że tylko ludzka dobroć, zrozumienie, wrażliwość oraz poczucie wspólnoty może dać szansę zakupu leku, którego koszt sięga 8000 zł miesięcznie.
Kujawskie Stowarzyszenie Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową w Osięcinach, wraz z całą społecznością naszej gminy pragnie zorganizować pomoc, ta pomoc, to nie tylko modlitwa, lecz również podanie ręki, która ofiarowując datek finansowy pozwoli uwierzyć w dobro ludzkiego serca.
W dniu 08.09.2019r. od godz. 13.00 do godz. 17.00 odbędzie się festyn dobroczynny dla Zuzi Dyduch, ten festyn to Szacunek dla ludzkiego życia, to prawdziwe dobro serca, które jako występ zespołu KUJAWIOKI, jako kulinarny poczęstunek zorganizowany przez KGW POLNE KWIATY Kościelna Wieś, jako grill podarowany przez Krzysztofa Bielińskiego itd daje życiu nadzieję, daje 13 letniej Zuzi poczucie więzi z Bogiem i rodzinnym domem.

Boże spraw, by to dziecko, ta dziewczynka wyzdrowiała, spraw Panie, by za sprawą dobroci ludzkiego sumienia życie żyło, a naszej społeczności parafialnej pobłogosław dobry Boże i oby zawsze drogą życia mieszkańców gminy Osięciny podążało to co jest piękne, by zawsze w naszych sercach była wiara w Boga i wiara w drugiego człowieka.
Niech Wam Bóg Błogosławi, Niech Bóg Błogosławi Życiu Zuzi Dyduch.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA FESTYN DOBROCZYNNY DLA ZUZI DYDUCH DNIA 08.09.2019r.GODZ.13.00 GOK OSIĘCINY - Prezes Kujawskiego Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową w Osięcinach - Stachniak Julian Błażej
Rzeczą ważną w dobroci jest chcieć stać się dobrym...

więcej
Ostrzeżenie meteorologiczne - upał drugiego stopnia
26/08/2019

Więcej w załączniku...

więcej
Przedsiębiorco zainwestuj w rozwój swojej firmy
21/08/2019

więcej
,,Tylko ludzie o wielkich zaletach serca mają przyjaciół
21/08/2019

Już Adam Asnyk pisał ,,jeśli jakaś dłoń ma swoje miejsce w drugiej dłoni, to właśnie jest przyjaźń". Dlatego chylimy czoła przed mieszkańcami Gminy Osięciny, przed kujawską gościnnością, przed Stowarzyszeniem Partnerskim ?Kujawy? w Osięcinach, którym kieruje Aleksandra Siarkowska, chylimy czoła przed Wójtem Gminy Osięciny Jerzym Izydorskim oraz Radą Gminy Osięciny. Kłaniamy się Starostwu Powiatowemu w Radziejowie ze Starostą Jarosławem Kołtuniakiem i Wicestarostą Grzegorzem Piaseckim, ten ukłon jest skierowany również do Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach Piotra Zielińskiego oraz ambasadorów kultury naszego regionu - zespołu folklorystycznego ,,Kujawioki" i miejscowych artystów ludowych (Ewy Chrząszcz-Raniszewskiej, Mirosławy Pakulskiej, Anieli Leszczyńskiej, Mirosławy Skiczak, Krystyny Witkowskiej, Anny Kozłowskiej, Romualda Słomczewskiego).

W godzinach wieczornych 10 sierpnia 2019r. w przyjacielskim geście uścisku dłoni witaliśmy naszych gości z Francji z zaprzyjaźnionego regionu Couhe. W tym momencie nasz Polski dom został otwarty, zostały otwarte nasze serca, a życzliwość i towarzysząca jej gościnność zostały przekazane w powitalnym geście, tu wzajemne uściski, uśmiechy i łzy radości zastąpiły słowa.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce pokazaliśmy Francuzom to, co kochamy, pokazaliśmy naszą przeszłość, pokazaliśmy kulturę i tradycję ziemi kujawskiej, piękno naszego kraju. Goście zwiedzali: Warszawę, Gdańsk, Inowrocław, Licheń, Toruń, Radziejów, Osięciny, Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy - te miejsca ich urzekły. Jednak to człowiek jest najważniejszy i tylko człowiek może spowodować, że piękno kraju i duma narodowa może łączyć ludzi, może integrować narody w poczuciu szacunku do wzajemnej kultury, przeszłości i przyszłości młodych pokoleń.

W zaplanowanie oraz organizację tego pobytu dużo serca i wielką pracę włożyło wielu ludzi: Aleksandra Siarkowska, Urszula Ochocińska, Wioleta i Jacek Kurtys, Remigiusz Józef Wypij, Halina i Grzegorz Arent, Andrzej Sieradzki, Edyta Sławianowska, Elżbieta i Krzysztof Bielińscy, Zofia Jędrzejewska, KGW ,,Polne Kwiaty? z Kościelnej Wsi, Biuro Turystyczne ?Turysta? we Włocławku, którym należą się słowa podziękowania. Ich praca i serce jest owocem polskiej życzliwości i gościnności, jest miejscem w Kujawskiej dłoni, która chętnie ściska w przyjaznym geście Francuską dłoń.

?Przyjaźń jest największym darem, jaki mądrość może ofiarować, aby uczynić całe życie szczęśliwym?. Dziękujemy jako Społeczność Kujaw za 25 lat współpracy i przyjaźni polsko-francuskiej, dziękujemy władzom naszej Gminy Osięciny, że stworzyła coś co ludzi łączy, nie dzieli. Nasza wzajemna współpraca i wspólne spotkania przyjaciół, cyklicznie co dwa lata, to właśnie jest integracja, okazywanie szacunku człowieka do człowieka, to jest poszanowanie wzajemnych tradycji Polski i Francji, to jest okazywanie gościnności, która sprawia, że ludzie mówiący różnymi językami rozumieją się bez słów. Życzymy sobie, aby nasza przyjaźń trwała nieustannie i rozkwitała w kolejnych latach. Niech żyje Francja, Niech żyje Polska, Niech żyje Przyjaźń!

Stachniak Julian Błażej

więcej
V Festiwal Kuchni Kujawskiej - Święto czarniny
21/08/2019


więcej
XVIII Inscenizacja bitwy pod Płowcami
21/08/2019

więcej
STYPENDIUM SZKOLNE na rok szkolny 2019/2020
19/08/2019

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020 WNIOSKI NA STYPENDIUM SZKOLNE NALEŻY  SKŁADAĆ  W TERMINIE:

od 1 września do 15 września 2019 r.

 

   Wnioski na stypendium szkolne wydawane są w Urzędzie Gminy w Osięcinach , pokój nr 26 - I piętro.

 

 

STYPENDIUM SZKOLNE może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

 

Miesięczna wysokość dochodu   na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być  większa niż kwota 528 zł netto

 

Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.


Do dochodu ustalonego w powyższy sposób nie wlicza się:
- jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
- zasiłku celowego;
- pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie  przepisów o systemie oświaty;
- wartości świadczenia w naturze;
- świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku  pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;
- dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego;
- świadczenia wychowawczego (tzw. "500+"), o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016r. poz. 195) oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2017r. poz. 697 i 1292).

Rodziną w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz.U. z 2017r., poz. 1769 z późn. zm.) są osoby spokrewnione lub nie spokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.                                                                        

Decyzja dotycząca stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego jest wydawana na podstawie dokumentacji:   
  1. wniosku, na którym określona jest data wpływu wniosku do Urzędu Gminy w Osięcinach,
  2. oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia,
  3. zaświadczenia o wysokości  dochodów netto (członków rodziny)  z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku,  a w przypadku utraty dochodu ( w tym miesiącu) z miesiąca, w którym wniosek został złożony tj. :
    1. zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto,
    2. zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku),
    3. oświadczenia o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy,
    4. zaświadczenie lub decyzja z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy). Do dochodu nie wliczamy zasiłków celowych (jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, obiadów) wypłacanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
    5. zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych lub nakaz płatniczy
    6. wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenia komornika  o nieściągalności alimentów lub decyzja z GOPS ? zaliczka alimentacyjna,
    7. odcinek renty lub emerytury
    8. oświadczenie rodziców o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych.
    9. dokumenty potwierdzające dochody z działalności gospodarczej:

-      działalność opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ?oświadczenie o ilości miesięcy, w których była prowadzona działalność gospodarcza w poprzednim roku kalendarzowym oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za poprzedni rok kalendarzowy i zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej,

-      działalność w formie zryczałtowanego podatku dochodowego -      zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o rozliczaniu działalności w formie ryczałtu, oświadczenie o osiągniętym dochodzie oraz zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o opłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;

j. w przypadku ucznia uczęszczającego do szkoły ponadpodstawowej  zaświadczenie o kontynuowaniu nauki w roku szkolnym 2019/2020,

 

Zgodnie z Uchwałą NR XXX/279/2018 r Rady Gminy Osięciny z dnia 26 czerwca 2018 r w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Osięciny  stypendium przyznawane jest na :

1) podręczniki szkolne, lektury, encyklopedie i inne książki pomocne w realizacji procesu edukacyjnego,

2) pomoce dydaktyczne, w tym np. tablice matematyczne, chemiczne, globusy oraz inne publikacje o charakterze edukacyjnym na różnych nośnikach, np. edukacyjne programy komputerowe,

3) komputer (PC, laptop, notebook, netbook, tablet), oprogramowanie systemowe, nośniki danych, drukarka, papier, tusz do drukarki, koszt naprawy lub modernizacji komputera,

4) tornister (plecak/ torba szkolna) oraz przybory szkolne np.: zeszyty, długopisy, kredki, piórniki itp.,

5) pomoce dydaktyczne zgodne z kierunkiem kształcenia np. nożyczki przy nauce zawodu fryzjera,

6) przedmioty nie stanowiące pomocy dydaktycznych, ale mające wpływ na realizację procesu edukacyjnego lub wykonywanie obowiązku szkolnego przez ucznia, np. biurko, krzesło do biurka,

7) strój gimnastyczny (sportowy) na zajęcia wychowania fizycznego w szkole i na sportowe zajęcia pozaszkolne

   (udokumentowane) np.:

   - koszulka sportowa,

   - spodenki sportowe lub legginsy ,

   - dres lub bluza i spodnie sportowe ,

   - obuwie sportowe

8) strój galowy wymagany przez szkołę ,

9) odzież ochronna niezbędna do nauki zawodu,

10) sprzęt niezbędny do realizacji dodatkowych zajęć pozaszkolnych (np. w przypadku trenowania piłki nożnej rękawice, ochraniacze itp. , nauki muzyki - instrument muzyczny),

11) koszty transportu środkami komunikacji zbiorowej do i ze szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne(faktury, bilety okresowe imienne),

12) opłaty za zajęcia pozaszkolne (np.: muzyczne, plastyczne, językowe, sportowe i inne o charakterze edukacyjnym.

13) opłaty z tytułu czesnego pobierane w szkołach ,

14) koszty zakwaterowania w internacie, bursie, stancji,

15) zakup posiłków w stołówce szkolnej lub internacie.

 

Do rozliczenia mogą zostać uwzględnione rachunki za zakupy dokonane w okresie od lipca br. do końca okresu na jaki świadczenie przyznano. W związku z tym można gromadzić rachunki do rozliczenia stypendium już od lipca 2019 r.

 

                                                                                                                                    Danuta Nowacka

więcej

 strona:  35 36 37 38 39 40 41 42 43