W akcji przeprowadzonej w jednej z miejscowości powiatu włocławskiego wzięli udział policjanci z Bydgoszczy i Włocławka oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
- Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy ustalili, że jeden z mieszkańców powiatu włocławskiego może prowadzić nielegalne wykopaliska. Zgodnie z polskim prawem wszystkie zabytki archeologiczne, bez względu na sposób odkrycia, stanowią własność Skarbu Państwa i są wyłączone z obrotu handlowego. Obowiązkiem osoby, która odkryje przedmiot mogący być zabytkiem, jest niezwłoczne zgłoszenie tego faktu właściwemu konserwatorowi zabytków bądź wójtowi - informuje podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Jak wynika z ustaleń policji, nielegalne wykopaliska prowadzone były w pobliżu Dobrzynia nad Wisłą.
Podczas przeszukania domu mężczyzny mundurowi wraz z pracownikiem WUOZ z Włocławka zabezpieczyli różne monety, w tym m.in. denary rzymskie: Septymiusz Sewer wybity w latach 193-194 n.e., Faustyna II (denar pośmiertny) wybity w latach 175-180 n.e., Trojan wybity w latach 101-102 n.e., Hadrian wybity w latach 119-122 n.e., Faustyna II żona Marka Aurelisza wybity w latach 170-176 n.e., Faustyna Starsza (denar pośmiertny) wybita po roku 141 n.e., Commodus wybita po roku 178 n.e., Wespazian wybity w 70 r n.e., Trojan wybita w latach 98-99 n.e., Aureus Domicjan wybita w latach 88-89 n.e., Marek Aureliusz wybita w roku 180 n.e, Antoninus Pius wybita w latach 159-160 n.e., Sabina wybijana w latach 119-122 n.e., Hadrian wybita w latach 125-128 n.e., Julia Domna wybita w latach 196-202 n.e.
Na miejscu zabezpieczono również dwa wykrywacze wykorzystywane do poszukiwań oraz komputer. Jak wynika z ustaleń policji, wszystkie "wykopki" prowadzone były bez zezwolenia, a wskazane miejsce znajduje się na stanowisku archeologicznym. Takie prace są zabronione zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Jeżeli zabytki zostały wykopane z obszaru stanowiska archeologicznego jak np. starożytna osada lub cmentarzysko, nastąpiło jego uszkodzenie lub zniszczenie, to jest to przestępstwo zgodnie z art. 108 wspomnianej wyżej ustawy.
Zabezpieczone monety oraz inne przedmioty mogące być zabytkiem trafią na badania do biegłego. Jeśli jego opinia potwierdzi podejrzenia policjantów, mężczyzna może spodziewać się zarzutów.