Niedziela,  11 maja 2025, Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Z życia straży w Osięcinach
18/02/2015

Prawie każdej uroczystości państwowej, kościelnej, czy strażackiej towarzyszą poczty sztandarowe. Każdy z nich ma swoją bogatą historię. Prawdopodobnie najstarszy sztandar w gminie Osięciny należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach.



Niestety nawet najstarsi druhowie nie pamiętają okoliczności jego nadania. Niedawno udało mi się dotrzeć do wydawanego od początków XX wieku miesięcznika „Przegląd Pożarniczy”. W numerze z 23 stycznia 1927r. znajduję się artykuł pt.: „ Z życia Straży w Osięcinach” opisujący uroczystość poświęcenia sztandaru naszej jednostki strażackiej. W/w. uroczystość miała miejsce w rocznicę 25 – lecia istnienia OSP w Osięcinach i połączona była z ćwiczeniami strażackimi oraz nadawaniem odznaczeń zasłużonym druhom. Poświęcenia sztandaru dokonał Ks. Wincenty Matuszewski, który w tym czasie pełnił funkcję prezesa zarządu straży, obecnie błogosławiony, jeden z patronów naszej gminy.
Historia sztandaru OSP w Osięcinach liczy 90 lat. Jest chlubą naszej jednostki i niemym świadkiem wielu uroczystości zarówno państwowych jak i kościelnych.

RomualD Trzeciak


Przedruk z „Przeglądu Pożarniczego” z dnia 23-1-1927r.

Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach datuje się od 1900r. Straż ta jest drugą z kolei strażą założoną w pow. Nieszawskim i jest jedną z lepiej zorganizowanych w tym powiecie. Pod względem wyekwipowania straży w narzędzia i rekwizyty strażackie, które znajdują się w jak najlepszym porządku, dzięki gorliwej i z całym oddaniem się pracy gospodarza A. Wiśniewskiego – należy Straż do kategorii najlepszych.

Korpus Straży liczy 40 członków czynnych i jest nadzwyczaj karny i bardzo dobrze wyćwiczony, co zawdzięczać należy naczelnikowi Straży d-howi St. Lipińskiemu, który od czasu wstąpienia w szeregi tej Straży t.j. od lat 18 z całem zaparciem się siebie i poświęceniem pracuje nad rozwojem i podniesieniem technicznej sprawności straży.
Wytężona praca nacz. d-ha Lipińskiego nie poszła na marne; z dumą może on spoglądać poza siebie, dowodem tego może służyć fakt, że od r. 1917 rok – rocznie Straż zdobywa pierwsze nagrody na wszystkich zjazdach konkursowych, jakie odbywały się na Kujawach, wybijając się na czoło okolicznego strażnictwa.
Stojący na czele Straży zarząd w składzie: prezes – ks. W. Matuszewski, vice – prezes – dr. Wł. Olbrycht, nacz. straży – St. Lipiński oraz członkowie: T. Kułakowski, M. Skonieczny, W. Olszewski i L. Rutkowski – z okazji 25-lecia pożytecznego istnienia Straży postanowił obchodzić uroczyście jubileusz, połączony z poświęceniem sztandaru i udekorowania zasłużonych strażaków.
W dniu jubileuszu miasteczko przybrało wygląd odświętny; zjechały delegacje straży kujawskich, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji społecznych i okoliczne ziemiaństwo; przybyli również przedstawiciele Sejmiku Nieszawskiego i Pol. Dyr. Bezp.. Wzaj.
Około godziny 10.30 zebrali się strażacy na rynku, poczem przy dźwiękach orkiestry naczelnik Straży druh Lipiński złożył raport delegatowi Gł. Zw. Str. Poż. R. P. i Zw. Woj. Warszawskiego druhowi Stankiewiczowi; następnie udano się przy dźwiękach orkiestry do kościoła na nabożeństwo, po którem na placu przed kościołem odbył się chrzest sztandaru. Ks. Matuszewski w pięknym przemówieniu podniósł powagę chwili z powodu święcenia sztandaru, który ma się stać widomym znakiem wiernej i obywatelskiej służby strażackiej. Po poświęceniu nastąpiła ceremonja wbijania gwoździ pamiątkowych w drzewce oraz wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom.
Do zgromadzonych wygłosił piękne przemówienie delegat Gł. Zw. Str. Poż. R. P. poczem wręczył długoletniemu działaczowi i niestrudzonemu bojownikowi nacz. straży d-howi Stanisławowi Lipińskiemu srebrny medal zasługi.
Listy pochwalne i znaki za wysługę lat wręczył imieniem Zw. Okr. Str. Poż. Vice – prezes druh J. Bojańczyk następującym druhom: T. Kułkowskiemu – znak za wysługę 20 lat, M. Skoniecznemu – znak za wysługę 20 lat, T. Święcickiemu, W. Olszewskiemu i J. Zakrzewskiemu – znak za wysługę 15 lat, L. Rutkowskiemu, J. Pawłowskiemu i dr. W. Olbrychtowi – znak za wysługę 10 lat. Fr. Klejbachowi i A. Wiśniewskiemu – listy pochwalne.
Gwoździe pamiątkowe wbili d-howie: Stankiewicz od Gł. Zw. Str. Poż. R. P. i Zw. Str. Poż. Woj. Warszawskiego, J. Bojańczyk – Zw. Okr. Str. Poż. na Kujawach nacz. K. Racinowski – Straży Pożarnej we Włocławku, nacz. St. Kowalski – Straży Pożarnej w Nieszawie i gospodarz straży Zieliński – Straży Pożarnej w Brześciu-Kujawskim. Po dokonanej ceremonji odbyła się defilada przed sztandarem i dekorowanymi strażakami. Następnie odbyła się próbna obrona budynku szkolnego; akcją kierował druh nacz. Lipiński; następnie odbyły się ćwiczenia szkolne z narzędziami i dowolne z toporkami pod takt muzyki. Próba i ćwiczenia wypadły bardzo dobrze, dając dowód sprawności Straży Osięcińskiej. Ćwiczenia z toporkami wypadły imponująco, wywołując burzę oklasków ze strony publiczności. Po ćwiczeniach cała Straż i zaproszeni goście udali się do pięknie przystrojonej zielenią sali Domu Ludowego na obiad.
W czasie obiadu wygłoszono szereg podniosłych przemówień. Wieczorem dało miejscowe Kółko Miłośników Sceny przedstawienie, po którym nastąpiły tańce.
Cała uroczystość wypadła nadzwyczaj sympatycznie.
 
A. Ojdana
St. inst. pożarnictwa