Czwartek,  16 stycznia 2025, Imieniny: Mascelego, Walerii, W硂dzimierza
   Strona g艂贸wna       Samorz膮d       Osi臋ciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urz膮d Wojew贸dzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Zmar艂 Pan Antoni Szymkowski
21/10/2013

W dniu 23 pa藕dziernika 2013 roku w Osi臋cinach o godz. 13.00 odb臋dzie Msza 呕a艂obna zmar艂ego Pana Antoniego Szymkowskiego, mieszka艅ca oddanego Osi臋cinom.

 

Przypomnijmy Jego osob臋.

W dniu 10 marca 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczy艅ski odznaczy艂   Krzy偶em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Antoniego Szymkowskiego   “za wybitne zas艂ugi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osi膮gni臋cia w pracy zawodowej i artystycznej”.
Uroczyste wr臋czenie Panu Antoniemu Szymkowskiemu  Krzy偶a Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski odb臋dzie si臋   w Zak艂adzie Piel臋gnacyjno-Opieku艅czym w Toruniu przy ul. Ligi Polskiej 8 w dniu 3 kwietnia o godz. 11.00.  Kancelaria Prezydenta RP zapowiedzia艂a przyjazd minister Ewy Ziomeckiej. W spotkaniu wezm膮 r贸wnie偶 udzia艂 prezydent Torunia Micha艂 Zaleski i przewodnicz膮cy Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski, kt贸rzy przeka偶膮 p. Szymkowskiemu listy gratulacyjne i 偶yczenia.
Wnioskodawc膮 nadania orderu jest Komitet Spo艂eczny „Solidarni – Toru艅 Pami臋ta”.


Antoni Marian Szymkowski jest absolwentem Wydzia艂u Sztuk Pi臋knych Uniwersytetu Miko艂aja Kopernika w Toruniu. Prac臋 magistersk膮 pisa艂 w Zak艂adzie Zabytkoznastwa i Konserwatorstwa Wydzia艂u Sztuk Pi臋knych UMK na temat „Ko艣ci贸艂 w Ko艣cielnej Wsi na Kujawach. Monografia z uwzgl臋dnieniem osadnictwa, genezy typu ko艣cio艂a roma艅skiego i problem贸w konserwatorskich.”  Praca ta o wiele wykracza艂a poza zakres pracy magisterskiej. Po uzyskaniu dyplomu jako asystent rozpocz膮艂 prac臋 na macierzystym Wydziale. Antoni Szymkowski szczeg贸lnie zachwycaj膮cy si臋 sztuk膮 i architektur膮 sakraln膮 w ramach zaj臋膰 ze studentami cz臋sto odwiedza艂 ko艣cio艂y. Z powodu przekona艅 zosta艂, przez 贸wczesnego rektora UMK, usuni臋ty z pracy na uczelni w 1965 r. Pocz膮tkowo pracowa艂 w Muzeum Etnograficznym, a nast臋pnie a偶 do emerytury w Technikum Budowlanym w Toruniu, gdzie uczy艂 rysunku i element贸w historii sztuki. Gdziekolwiek pracowa艂 zawsze pracowa艂 z zapa艂em i po艣wi臋ceniem. R贸wnie偶 w Technikum Budowlanym razem z uczniami w ramach zaj臋膰 szkolnych jak i zaj臋膰 pozalekcyjnych zrekonstruowa艂 dok艂adn膮 makiet臋  Zamku Krzy偶ackiego w Toruniu.
Tam te偶 w sierpniu 1980 r. utworzy艂 NSZZ „Solidarno艣膰”. Zosta艂 internowany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. i osadzony w Potulicach, a nast臋pnie w Strzebielinku. Podczas internowania w Strzebielinku wykona艂 kopi臋 obrazu Matki Boskiej Cz臋stochowskiej, nazwan膮 obrazem Matki Boskiej Strzebieli艅skiej, a tak偶e o艂tarz do procesji Bo偶ego Cia艂a, kt贸ra odby艂a si臋 na spacerniaku wi臋ziennym 10 czerwca 1982 r. Z internowania zosta艂 zwolniony 24 sierpnia 1982 r. By艂 przyk艂adnym  nauczycielem  katolickim, przekazuj膮cym m艂odzie偶y wiedz臋 o zbrodni katy艅skiej i o innych wydarzeniach historycznych, o kt贸rych milcza艂y podr臋czniki. Prowadzi艂 wyk艂ady ze sztuki sakralnej w Wy偶szym Seminarium Duchownym Misjonarzy 艢wi臋tej Rodziny w Kazimierzu Biskupim k/Konina.
Antoni Marian Szymkowski, nazywany przez media torunianinem, jest tak naprawd臋 Obywatelem dw贸ch miejscowo艣ci: miasta Torunia i pozbawionych przez zaborc臋 rosyjskiego praw miejskich Osi臋cin. Po przej艣ciu w stan spoczynku ca艂膮 swoja energi臋 i ch臋膰 dzia艂ania przekaza艂 Osi臋cinom. Tu si臋 bowiem urodzi艂 i wychowa艂. Tylko na kr贸tki czas zatrzyma艂 si臋 w Toruniu, na czas studi贸w uniwersyteckich i ju偶 tam zosta艂 na d艂u偶ej. Mimo, ze wcale 艂atwego 偶ycia w Toruniu nie mia艂, by艂 tam i dawa艂 wszystko co mia艂 najlepsze – ogromn膮 wiedz臋 i ufno艣膰 w ludzi. Tu w Osi臋cinach przyst膮pi艂 do pracy od podstaw. Przez wiele lat ca艂kowicie bezp艂atnie prowadzi艂 wyk艂ady w Gminnym O艣rodku Kultury na temat historii sztuki. Na wyk艂adach zawsze by艂a wysoka frekwencja, mimo 偶e nikt nikogo nie zmusza艂. Wniosek. Wyk艂ady by艂y bardzo ciekawe. Antoni Szymkowski w spos贸b widoczny by艂 katolikiem. Wsz臋dzie tam, gdzie potrzebna by艂a Jego  pomoc, udziela艂 jej. Szczeg贸lnie ch臋tnie pracowa艂 przy ko艣ciele. Projektowa艂 i w艂asnor臋cznie z pomoc膮 ministrant贸w, s艂u偶by ko艣cielnej czy parafian  wykonywa艂 co roku 呕艂obek na Bo偶e Narodzenie i Gr贸b Pa艅ski na Wielkanoc. Uczestniczy艂 te偶 jako projektant i wykonawca wystroju ko艣cio艂a i otoczenia ko艣cio艂a na r贸偶ne uroczysto艣ci parafialne.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bra艂 czynny udzia艂 w przygotowywaniu wie艅c贸w do偶ynkowych. Projektowa艂 je i razem z parafianami wykonywa艂. Kt贸rego艣 roku wieniec do偶ynkowy zaprojektowany i w cz臋艣ci wykonany przez Antoniego Szymkowskiego zaj膮艂 pierwsze miejsce w Polsce. Przechowywany by艂 p贸藕niej w Skarbcu na Jasnej G贸rze.
 
 
 
 
 
Przez kilka lat na Bo偶e Cia艂o wykonywa艂 przy swoim domu O艂tarz.
 
 
 
 
 
Ta wsp贸艂praca z paraf膮 mia艂a szczeg贸lnie 艣cis艂e wi臋zy w okresie od 1 lipca 1985 r. do 7 lipca 1993 r., kiedy   proboszczem parafii Osi臋ciny by艂 ks. kan. Karol Napi贸rkowski. 
Z przybyciem do Osi臋cin ks. Karola Napi贸rkowskiego wi膮偶e si臋 przypomnienie o wojennym m臋cze艅stwie ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. J贸zefa Kurzawy zamordowanych przez hitlerowc贸w 24 maja 1940 r. i rozpocz臋cie procesu Ich beatyfikacji. W prace te bardzo aktywnie zaanga偶owa艂 si臋 Antoni Szymkowski, m. in. zaprojektowa艂  pomnik, kt贸ry stan膮艂 w Witowie, miejscu 艣mierci Ksi臋偶y M臋czennik贸w. Po艣wi臋cony zosta艂 28 maja 1987 r.  w dniu Wniebowst膮pienia Pa艅skiego przez ks. dziekana Zdzis艂awa Rogalskiego z Radziejowa. Ks. proboszcz Karol Napi贸rkowski by艂 niestrudzonym organizatorem pielgrzymek, jak je nazywa艂, religijno historycznych. Uczestnicy tych pielgrzymek modlili si臋 w kolejnych odwiedzanych ko艣cio艂ach, ale tak偶e zapoznawali si臋 z ich histori膮 i architektur膮. O to zawsze dba艂 niestrudzony Pan Antoni. By艂 prawie na ka偶dej pielgrzymce i bardzo ciekawie opowiada艂 o odwiedzanych ko艣cio艂ach.
 
 
Wsp贸lnie z Antonim Trzeciakiem organizowali, dla sta艂ej grupki ch臋tnych, wyjazdy tematyczne np. szlakiem ko艣cio艂贸w roma艅skich. By艂y to wyjazdy nad wyraz ciekawe, bo Pan Antoni Szymkowski umia艂 ciekawie opowiada膰. Ta grupa dzi臋ki Panu Antoniemu zwiedzi艂a wiele ko艣cio艂贸w i klasztor贸w, nawet w tych cz臋艣ciach, gdzie nie by艂y udost臋pnione do zwiedzania. Dzi臋ki Panu Antoniemu mieli艣my okazj臋 pozna膰 i obejrze膰 zbiory Pana Stanis艂awa Pijanowskiego z G艂uchej Puszczy. A zbiory Jego by艂y ogromne i bardzo ciekawe. To tu po raz pierwszy widzieli艣my ksi膮偶ki dot膮d niedost臋pne m.in. kilka tom贸w „The Katyn Forest Massacre” – Wasington 1952.
 
 
 
 
W czasie administrowania parafi膮 Osi臋ciny przez ks. kan. Karola Napi贸rkowskiego a potem  od lipca 1993 r. do 1998 r. w czasie administrowania przez ks. kan. Czes艂awa Rawskiego odbywa艂y si臋 spotkania Zespo艂u Synodalnego. W czasie tych spotka艅 mieli艣my okazj臋 s艂ucha膰 ciekawych wyk艂ad贸w Pana Antoniego Szymkowskiego.
Pan Antoni Szymkowski pracowa艂 w wielu ko艣cio艂ach zupe艂nie bezinteresownie.  Szczeg贸lnie jednak, poza Osi臋cinami, upodoba艂 sobie  sanktuarium Matki Bo偶ej Pani Kujaw w Ostrow膮sie.   W    ko艣ciele parafialnym, pochodz膮cym z lat 1914 -1921 i w otoczeniu ko艣cio艂a przepracowa艂 wiele godzin wnosz膮c cenne wizje artystyczne jak i wykonuj膮c zwyk艂e czynno艣ci fizyczne. Wk艂ad pracy Pana Antoniego w powstanie Drogi R贸偶a艅cowej czy Domu Pielgrzyma by艂o w pe艂ni docenione przez proboszcza parafii Ostrow膮s w latach  od 1978 do 2006  ks. kan. Jana Matusiaka. Jeszcze nawet wtedy, kiedy Pan Antoni Szymkowski by艂 ju偶  bardzo chory i pewnie nie bardzo zdawa艂 sobie z tego spraw臋 proboszcz z Ostrow膮sa, ks. Jan Matusiak, przyje偶d偶a艂 do Osi臋cin w dniu imienin Pana Antoniego ze swoj膮 orkiestr膮 d臋t膮 i pod oknami muzycznie sk艂ada艂 Panu Antoniemu 偶yczenia stu lat 偶ycia i dedykowa艂 Jego ulubione pie艣ni.
 Pan Antoni Szymkowski opublikowa艂 wiele cennych rozpraw z zakresu historii, historii sztuki, ochrony zabytk贸w i zabieg贸w konserwatorskich. W wielu gazetach zamieszcza艂 te偶 swoje rysunki m. in. w toru艅skim dzienniku „Nowo艣ci”. Posta膰 Pana Antoniego zros艂a si臋 z Osi臋cinami. Zawsze by艂  uprzejmy, ka偶dego wita艂 i z  ka偶dym umia艂 porozmawia膰. Kiedy Pan Antoni zachorowa艂 Osi臋ciny sta艂y si臋 o wiele ubo偶sze. Pe艂ny brak Pana Antoniego uwidoczni艂 si臋 wtedy, kiedy przez Osi臋ciny przechodzi艂a kolejna Piesza Pomorska Pielgrzymka do Cz臋stochowy i na czele „偶贸艂tej grupy” nie by艂o Pana Antoniego.   Pan Antoni Szymkowski przebywa teraz w Zak艂adzie Piel臋gnacyjno-Opieku艅czym w Toruniu i pewnie z pokor膮 przyjmuje to co jest Mu dane. Jedno jest pewne, 偶e to najwy偶sze polskie odznaczenie - Krzy偶 Oficerski Orderu Odrodzenia Polski bardzo Mu si臋 nale偶y.
 
Jan Cybertowicz                              Zdj臋cia ze zbior贸w Antoniego Trzeciaka
 
 
 
 
疟r贸d艂o:
J.Cybertowicz, J. Ko艂tuniak, Z dziej贸w Osi臋cin i okolic, Osi臋ciny – W艂oc艂awek 2006
 
Archiwum autora