Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013 roku (Dz. U. z 2013r. z dnia 17.07.2013, poz. 818) w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych, pomoc udzielana jest uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2013/2014 naukę w: klasach I-III oraz V szkół podstawowych, jak również uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego szkół podstawowych i gimnazjum.
Dyrektor szkoły dokona zwrotu rodzicom uczniów (prawnym opiekunom) kosztów zakupu podręczników po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy.
Pomoc przysługuje uczniom klas II-III oraz klas V szkół podstawowych, pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 456 zł.
Pomoc przysługuje także uczniom klas I szkoły podstawowej, którzy pochodzą z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 539 zł.
Objęci nią także będą uczniowie z klas I–III, klas V szkół podstawowych z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, lecz znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji z powodu ubóstwa, zdarzenia losowego lub innych okoliczności (określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej) na podstawie decyzji dyrektora szkoły. Przy czym liczba uczniów, którym zostanie udzielona pomoc w tym trybie, nie może przekroczyć w danej gminie 5 % ogólnej liczby uczniów klas I–III, klas V szkół podstawowych). Na pomoc mogą też liczyć uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z nich jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pomoc może być udzielona na wniosek rodziców ucznia, jego prawnych opiekunów lub rodziców zastępczych, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby- za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
Wniosek należy złożyć w szkole, do której uczęszcza uczeń w terminie ustalonym Zarządzeniem Nr 314/2013 Wójta Gminy Osięciny z dnia 19 lipca 2013 roku, tj. do 06 września 2013 roku.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć– zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów– oświadczenie o wysokości dochodów.
W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego lub okresowego, można przedłożyć– zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów– zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych w formie zasiłku stałego lub okresowego.
W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia klasy I szkoły podstawowej, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego, można przedłożyć– zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów– zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego.
W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego– zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów– należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno– pedagogiczną. Z kolei gdy pomoc dotyczyć ma uczniów z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, ale znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, to zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów, należy dołączyć uzasadnienie.
Dowodem zakupu podręczników jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego) lub rachunek, paragon bądź też oświadczenie o zakupie podręczników. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku złożenia oświadczenia o zakupie podręczników, należy do niego dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2013 „Wyprawka szkolna”. Nie można więc przedstawić faktury na zakup podręczników finansowanych np. w ramach wydatków ze stypendium szkolnego.
Ewelina Ceglarek |