12 marca 2013 roku młodzież naszego gimnazjum miała okazję obejrzeć spektakl na podstawie komedii Mikołaja Gogola "Ożenek".
Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Jana Polaka, który prowadzi amatorski Teatr Ludzi Upartych działający przy Teatrze Impresaryjnym we Włocławku. Sztuka została wystawiona w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach.
Utwór dramatyczny Gogola to satyra na obyczajowość XIX- wiecznej Rosji. Główna bohaterka sztuki- Agafia Tichonowa pragnie wyjść za mąż. Szuka kandydata, którego poślubienie- oprócz zmiany stanu cywilnego- przyczyniłoby się też do podniesienia jej statusu społecznego i majątkowego. Również potencjalni kandydaci do jej ręki patrzą na perspektywę małżeństwa z punktu widzenia korzyści, jakie przez nie odniosą. Agafia decyduje się na ślub z Iwanem Kuźmiczem, podstarzałym kawalerem piastującym wysokie stanowisko urzędnicze. Jednak pan młody ostatecznie ucieka sprzed ołtarza. Aktorzy z Teatru Ludzi Upartych zaprezentowali wysoki poziom gry aktorskiej. Trzeba to podkreślić, bowiem teatrem zajmują się amatorsko. W sposób sugestywny przenieśli nas w obyczajowość XIX- wiecznej Rosji i pokazali w sposób humorystyczny, groteskowy niemal zaloty gromady barwnie emablujących zalotników. Małżeństwo ukazane w tej komedii to typowa transakcja, obliczanie na korzyści dla obu stron. Bawi postać swatki ( jakże przebrzmiała już funkcja), która chcąc pozyskać dla panny jak najwięcej kawalerów wierutnie kłamie i wyolbrzymia cechy przyszłej panny młodej. Dziś już sztuka "Ożenek" nikogo nie bulwersuje ( jak to miała miejsce w ówczesnej Rosji), raczej budzi politowanie, niedowierzanie i po prostu bawi. Warto było obejrzeć tę sztukę. Bardzo ascetyczna scenografia powodowała, że widz skupiał się na żywych, humorystycznych dialogach. Młodzież mogła poznać, jak wyglądały swaty, bo współcześnie poszukiwanie życiowego partnera wygląda zupełnie inaczej...
A. Ratajczyk
|