Piątek,  17 stycznia 2025, Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
„Czas na zmiany”
28/11/2012
Foto: RomualD

 

Projekt systemowy współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W dniu 28 listopada 2012 roku w sali narad Urzędu Gminy Osięciny odbyło się spotkanie podsumowujące realizację przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osięcinach projektu systemowego. W spotkaniu udział wzięli: uczestnicy projektu, wójt gminy, radni, dyrektorzy: szkół, przedszkola, gminnego ośrodka kultury i biblioteki.



W 2012 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osięcinach po raz piąty przystąpił do realizacji projektu systemowego „Czas na zmiany”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tegoroczny budżet na realizację projektu wynosił 182.624,37zł, z czego wkład własny wyniósł 19.175,56 zł; natomiast kwota 163.448,81 zł pochodziła z budżetu państwa.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie było korzystanie z pomocy społecznej. Dobór beneficjentów projektu został dokonany przez pracowników socjalnych zaangażowanych w realizację projektu, na podstawie prowadzonej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dokumentacji opisującej sytuację materialno-bytową oraz status społeczny i zawodowy potencjalnych beneficjentów - czyli wywiady środowiskowe, a także na podstawie przeprowadzonych ankiet wśród potencjalnych uczestników projektu. Jednym z kryteriów doboru grupy docelowej był ich potencjał własny, jaki może być wykorzystany do powrotu na rynek pracy. Chętnych do udziału w projekcie było 38 osób, z czego ostatecznie zakwalifikowano 31 w tym 23 kobiety i 8 mężczyzn.
Z zakwalifikowanymi osobami do projektu pracownicy socjalni ośrodka pomocy społecznej zawarli 23 kontrakty socjalne i 8 umów do Programu Aktywności Lokalnej. W ramach kontraktów i umów zastosowano następujące instrumenty aktywnej integracji:
1) doradztwo zawodowe grupowe w wymiarze 25 godzin,
2) doradztwo psychologiczne grupowe w wymiarze 25 godzin .:
kursy: prawa jazdy kat. „B” dla 14 osób, Kat C – 2 osób, profesjonalny sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej dla 4 osób, kucharz-1 osoba, opiekun osób starszych, chorych , niepełnosprawnych i dzieci dla 4 osób, stylizacja paznokci i wizaż – 1 osoba. Jednej z uczestniczek sfinansowaliśmy również zajęcia szkolne w celu uzupełnienia wykształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym . Doradztwo zawodowe i psychologiczne prowadzone było w Sali narad Urzędu Gminy Osięciny w dwóch grupach tj odrębnie dla osób z którymi zawarto kontrakty socjalne i odrębnie dla grupy osób z którymi zawarto umowy do PAL. Wszystkie powyższe warsztaty, szkolenia i kursy przeprowadzone były przez Centrum Integracji Społecznej we Włocławku- firmę która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu nieograniczonym. Ostatecznym beneficjentom projektu zapewniono odpowiednie warunki kształcenia, dostęp do wszystkich potrzebnych materiałów dydaktycznych, catering. Przez cały czas trwania projektu świadczona jest paca socjalna na rzecz wszystkich uczestników.
W ramach zadania działania o charakterze środowiskowym w miesiącu sierpniu uczestnicy projektu wraz z otoczeniem brali udział w wyjazdowym spotkaniu integracyjnym do Gdyni. Dodatkowym wsparciem dla wszystkich uczestników było korzystanie z zasiłków celowych z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów związanych z uczestnictwem w projekcie.
W ramach zadania projektowego upowszechnianie pracy socjalnej w dalszym ciągu jest dodatkowo zatrudniony w Ośrodku Pomocy Społecznej pracownik socjalny. Dzięki środkom pozyskanym na wynagrodzenia Ośrodek Pomocy Społecznej spełnia wymóg wynikający z art. 110 ustawy o pomocy społecznej posiadania, co najmniej 1 pracownika socjalnego na 2000 mieszkańców. Przez cały okres trwania projektu prowadzono monitoring, który stanowił źródło bieżącej informacji o realizacji projektu oraz dostarczał wiedzy niezbędnej do prawidłowego oszacowania poziomu osiągniętych wskaźników.
Zrealizowanie wszystkich zadań pozwoliło nam na osiągnięcie rezultatów twardych oraz miękkich zakładanych we wniosku o dofinansowanie projektu. Uczestnictwo w projekcie dało naszym beneficjentom możliwości i nadzieje na wyjście z trudnej sytuacji z grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ukończone warsztaty szkolenia i kursy zwiększają szanse na znalezienie godziwej pracy, która z pewnością przyczyni się do wzrostu motywacji i zaufania we własne możliwości.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nikt nie zrezygnował z udziału w projekcie dzięki czemu wszystkie osoby zakończyły w nim udział. Podjęcie nowych wyzwań zapewne wiązało się z przełamaniem niechęci, apatii, czy braku we własne siły. Gratulujemy wszystkim za udział, za wytrwałość.

Krystyna Pawlak