|
http://ewewiert.pl/studnie-glebinowe |
W dniu 17 pa藕dziernika 2012 roku w stacji uzdatniania wody w Ko艣cielnej Wsi w obr臋bie geodezyjnym W艂odzimierka dokonano odbioru otworu uj臋cia w贸d podziemnych z utwor贸w czwartorz臋dowych.
Przy odbiorze obecny by艂 W贸jt Jerzy Izydorski, inspektor Anna Ochoci艅ska, Roman Chenc – Sp贸艂dzielnia „Jutrzenka” oraz wykonawca Stanis艂aw G膮sior, na miejscu zapoznali si臋 z technicznym wykonaniem prac. Stwierdzono, 偶e prace wykonano zgodnie z przyj臋tymi dokumentami technicznymi.
Ustalono wydajno艣膰 nowego uj臋cia wody z utworu czwartorz臋dowych otworem Nr 1A w wysoko艣ci Q = 93,0 m3/h przy depresji S = 3,7 m. Poprzednie wykonane w latach 1978/1980 otwory studzienne nr 2 i 3 po tak d艂ugiej eksploatacji uleg艂y zamuleniu, co zmniejszy艂o ich wydajno艣膰. Studni臋 nr 1 wykonano w 1975 roku, a w roku 2000 zosta艂a ona wy艂膮czona z eksploatacji. Na miejscu otworu nr 1 wykonano nowy odwiert zast臋pczy - 1A. Obecnie studnia 1A zosta艂a wykonana z du偶膮 艣rednic膮 pobory wody w gruntu Ø 300/315 mm, co w znaczny spos贸b spowolni nap艂yw osad贸w. Ca艂kowita warto艣膰 rob贸t wyni贸s艂 60.073,20 z艂. brutto. Wykonawca udzieli艂 36 miesi臋cznej gwarancji.
Pod wzgl臋dem geologicznym miejscowo艣膰 W艂odzimierka po艂o偶ona jest w p贸艂nocno-zachodniej cz臋艣ci Antyklinorium Kujawsko-Pomorskiego, gdzie du偶膮 mi膮偶szo艣膰 osi膮gaj膮 utwory trzeciorz臋dowe i czwartorz臋dowe na pod艂o偶u utwor贸w kredowych. Utwory czwartorz臋dowe w rejonie miejscowo艣ci W艂odzimierka charakteryzuj膮 si臋 艣redni膮 mi膮偶szo艣ci膮 ok. 53 metr贸w. S膮 to przede wszystkim plejstoce艅skie gliny zwa艂owe szare i 偶贸艂te oraz mu艂ki ilaste zalegaj膮ce do g艂臋boko艣ci ok. 39 metr贸w. Poni偶ej wyst臋puj膮 piaski drobno, 艣rednio i gruboziarniste z otoczakami.
RomualD Trzeciak |