 |
Foto: RomualD |
W dniu 2 września 2012 roku na stadionie w Osięcinach odbyły się dożynki gminno - parafialne. Uroczystości rozpoczęto przemarszem korowodów dożynkowych oraz grup wieńcowych. Tegorocznymi starostami byli Marta Świątkiewicz ze wsi Ujma Mała oraz Mariusz Lewandowski ze wsi Wola Skarbkowa.
Starostowie Dożynek
Marta Świątkiewicz, lat 27, mąż Marcin lat 29 – obydwoje posiadają wykształcenie wyższe, które zdobyli na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Marta z wykształcenia jest mgr inż. przemysłowych technologii stosowanych w ochronie środowiska, zaś jej mąż Marcin to dyplomowany zootechnik. Mają rocznego syna – Wojciecha. Posiadają 54 – hektarowe gospodarstwo rolne położone we wsi Ujma Mała, które ukierunkowane jest na produkcje roślinną (zboża, buraki cukrowe, zioła i warzywa). Gospodarstwo systematycznie rozwija się, powiększając wielkość rolniczej przestrzeni produkcyjnej i budynków przeznaczonych do produkcji rolnej oraz doposażając się w sprzęt rolniczy. Rozwój gospodarstwa w przeważającej mierze opiera się o środki unijne pozyskane w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gospodarstwo jest dobrze wyposażone w park maszynowy. W produkcji roślinnej, która w znacznym stopniu opiera się w warzywa i zioła pomaga system nawadniania gruntów poprzez deszczownie, którymi objęte są 44 ha czyli 81 % powierzchni całego gospodarstwa. Państwo Świątkiewicz prowadzą produkcję rolniczą w zgodzie z zasadami Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej. Obejście charakteryzuje się porządkiem i estetycznym wyglądem. Należy również podkreślić, że Pani Marta wysoko sobie ceni udaną i owocną współprace ze specjalistami Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Radziejowie. Jednocześnie pomaga mężowi w prowadzeniu dokumentacji i administracji gospodarstwa. Spełnia się również w roli matki i gospodyni domowej.
Mariusz Lewandowski – urodzony w 1972 roku, żona Małgorzata, córka Weronika, syn Norbert. Wykształcenie wyższe, ukończył Wydział Rolniczy na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów pracował w Kujawskiej Fabryce Maszyn Rolniczych „Krukowiak”. Od 1999 roku razem z żoną prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Poprzez zakup gruntów powiększyli je i obecnie prowadzą działalność na 107 hektarach. Specjalizują się w towarowej produkcji roślinnej. Strukturę zasiewów stanowią zboża, rzepak, kukurydza oraz buraki cukrowe. Gospodarstwo współpracuje z Krajową Spółką Cukrową S.A., Pfeifer&Langen Glinojeck, Zakładami Tłuszczowymi „Kruszwica”, Polskimi Młynami S.A. oraz wieloma innymi firmami i doradcami. Gospodarstwo prowadzi zrównoważona produkcję rolna oraz wdraża programy rolno-środowiskowe. Nowoczesny park maszynowy stanowią maszyny i urządzenia zakupione ze środków własnych jak również z dofinansowania UE.
Na ręce gospodarza gminy wójta Jerzego Izydorskiego złożyli Oni upieczony z ziaren tegorocznego zboża chleb. Następnie delegacje zakładów pracy oraz sołectw złożyli na ołtarz bochny chleba oraz wieńce. Ksiądz proboszcz Piotr Dziurdziński poświęcił przyniesione dary. Mszę Świętą koncelebrował proboszcz tutejszej parafii ks. Piotr Dziurdziński. Chleby pokrojono i rozdano uczestnikom niniejszej uroczystości. Uroczystość tę uświetniła orkiestra strażacka.
RomualD Trzeciak
|