W dniu 13 lipca 2012 roku do Osięcin przyjechał potomek Feliksa Brochockiego - Aleksander Litwiński z Warszawy szukając kontaktu z osobami, którzy znaliby historię rodziny. W urzędzie gminy uzyskał On informacje o dworkach, jakimi zarządzał ówczesny właściciel Feliks Brochocki. Podczas poszukiwań udało się ustalić w domu Państwa Danielak z Lekarzewic, że odbywa się właśnie spotkanie m.in. z rodziną Brochockich.
Nie zwlekając udaliśmy się do Pocierzyna. Na miejscu powitał nas gospodarz dworku w Pocierzynie Pan Janusz Borkowski. Po kolacji dla przyjaciół przybyli goście rozmawiali wspólnie o swoich korzeniach rodzinnych. Miłym i niespodziewanym akcentem było zaprezentowanie deski z dworku w Zagajewicach. Już wcześniej była ona prezentowana na stronie internetowej Osięcin. Dzięki tej symbolicznej desce, którą spisał Feliks Brochocki członkowie rodziny dowiedzieli się, kto był budowniczym dworku w Zagajewicach, kto wykonywał prace murarskie, czy dekarskie. Rodzinie udzieliło się wzruszenie i podziw, że tak długo ktoś to zabezpieczał, aż w końcu deska wróciła do rodziny. Pan Andrzej Brochocki pokazał rękopisy Feliksa Brochockiego, o których nikt z gości nie wiedział. W czasie kolacji wspomniano o jeszcze jednym członku rodziny, a mianowicie o Panu Marku Brochockim, który przysłał do urzędu swoje wspomnienia rodzinne. Aleksander Litwiński poszukując swoich korzeni nie spodziewał się, że odnajdzie rodzinę, pamiątki oraz rękopisy Feliksa Brochockiego. Z tak dużym bagażem wiedzy wrócił do Warszawy, aby zdać relację z poszukiwań w rodzinnych stronach dziadka.
Następnego dnia zaplanowano zwiedzanie miejsc związanych z rodzinnymi korzeniami. Przewodnikiem dla Pana Andrzeja Brochockiego i Pani Marzanny de Latour była Pani Paulina Danielak oraz Pan Romuald Trzeciak, którzy zajmują się historią rodziny. W pierwszej kolejności udaliśmy się na cmentarz w Kościelnej Wsi. Pan Andrzej Brochocki zapalił znicze przed rodzinną kaplicą Brochockich, oraz przed grobem niespełna półtorarocznej Cesi Brochockiej. Państwo Brochoccy zobaczyli miejsce sławnej bitwy pod Płowcami. Następnie udali się do dworku w Zagajewicach. Pani Paulina Danielak wskazała miejsce nieistniejącego już dworku w Lekarzewicach. Następnie zwiedzili Konary i Osłonki. Ze zdjęć do jakich udało się dotrzeć Pani Paulinie Danielak Państwo Brochoccy mogli porównać stan świetności ze stanem obecnym dworków. Na zaproszenie Pana Janusza Borkowskiego udaliśmy się do zakładu „Krukowiak" w Brześciu Kujawskim, a potem na biesiadę dla przyjaciół w Redczu Krukowym. Zwiedziliśmy muzeum maszyn rolniczych i techniki gospodarstwa domowego oraz wystawę archeologiczną.
Paulina Danielak Romuald Trzeciak
..::GALERIA ZDJĘĆ::.. |