Niedziela,  4 maja 2025, Imieniny: Floriana, Micha砤, Moniki
   Strona g艂贸wna       Samorz膮d       Osi臋ciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urz膮d Wojew贸dzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
„Czas na zmiany”
13/06/2011

W dniu 3 czerwca 2011 roku W贸jt Gminy Osi臋ciny p. Jerzy Izydorski w imieniu Gminnego O艣rodka Pomocy Spo艂ecznej w Osi臋cinach w ramach EFS Program Operacyjny Kapita艂 Ludzki Priorytet VII Promocja Integracji Spo艂ecznej, Poddzia艂anie 7.1.1 Rozw贸j i upowszechnianie aktywnej integracji przez o艣rodki pomocy spo艂ecznej podpisa艂 aneks do umowy ramowej na realizacj臋 projektu systemowego na rok 2011.



Zgodnie z za艂o偶eniami POKL realizacja projekt贸w b臋dzie odbywa膰 si臋 do 2013 roku. Obecnie realizowana jest ju偶 IV edycja w/w projektu.
Tegoroczny bud偶et na realizacj臋 projektu wynosi 167.212 z艂, z czego kwota 149654,74 z艂 pochodzi z dofinansowania, a 17557,26 z艂 jest wk艂adem w艂asnym.
Kluczowym wyzwaniem projektu systemowego „Czas na zmiany” wsp贸艂finansowanego ze 艣rodk贸w Unii Europejskiej w ramach EFS jest przeciwdzia艂anie zjawisku wykluczenia spo艂ecznego. Jest to zjawisko szczeg贸lnie niepokoj膮ce w naszym kraju, poniewa偶 ze wzgl臋du na trudn膮 sytuacj臋 spo艂eczno - ekonomiczn膮 zagra偶a wielu osobom i grupom, w tym m.in. osobom d艂ugotrwale bezrobotnym i niepe艂nosprawnym.
W 2011 roku w projekcie b臋dzie uczestniczy艂o 27 os贸b z gminy Osi臋ciny. Wszystkie te osoby korzystaj膮 ze 艣wiadcze艅 O艣rodka Pomocy Spo艂ecznej , s膮 w wieku aktywno艣ci zawodowej (15-64 lata). W艣r贸d nich jest 23 os贸b bezrobotnych, 1 nieaktywna zawodowo i 3 osoby niepe艂nosprawne. Pod k膮tem p艂ci jest to 20 kobiet i 7 m臋偶czyzn. Wybrano te osoby, poniewa偶 wymagaj膮 intensywnej aktywizacji. Grup臋 docelow膮 cechuje brak kwalifikacji lub kwalifikacje niedostosowane do obecnych potrzeb rynku pracy, niskie poczucie w艂asnej warto艣ci, brak ch臋ci i motywacji do zmiany swojej sytuacji 偶yciowej. Wszyscy uczestnicy projektu zamieszkuj膮 obszar wiejski. S膮 to osoby w przedziale wiekowym od 20 do 51 lat.
G艂贸wnym problemem uczestnik贸w jest d艂ugotrwa艂e bezrobocie oraz niepe艂nosprawno艣膰, kt贸re s膮 przyczyn膮 powstawania ub贸stwa. Bezrobocie to
prowadzi r贸wnie偶 do dezaktualizacji do艣wiadcze艅 i umiej臋tno艣ci zawodowych, a w ostateczno艣ci do tego, 偶e te osoby s膮 corocznymi klientami OPS.
Z uczestnikami projektu zostan膮 podpisane kontrakty socjalne i umowy do PAL-u. Przewiduje si臋 szkolenia w zakresie:
 opiekun os贸b starszych, chorych, niepe艂nosprawnych i dzieci;
 profesjonalny sprzedawca;
 florystyka;
 stylizacja paznokci i wiza偶u;
 technolog rob贸t wyko艅czeniowych w budownictwie;
 brukarz;
 prawo jazdy kat. B i C.
Beneficjenci ostateczni zostan膮 r贸wnie偶 obj臋ci poradnictwem zawodowym i wsparciem psychologicznym, wezm膮 udzia艂 w wyjazdowym spotkaniu integracyjnym oraz wezm膮 udzia艂 w spotkaniu w celu poprawy w艂asnego wizerunku korzystaj膮c z us艂ug fryzjersko-kosmetycznych.

Zadanie wsp贸艂finansowane ze 艣rodk贸w Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego.

Krystyna Pawlak