Wtorek,  13 maja 2025, Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Włocławscy kapłani pielgrzymowali do Osięcin
23/05/2010
Foto: Antoni Trzeciak

22 maja 2010 r. odbyła się doroczna pielgrzymka kapłanów diecezji włocławskiej do Osięcin. W tym roku posiadała szczególny charakter przez wzgląd na siedemdziesiątą rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionych księży: Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy, męczenników Eucharystii i jedności kapłańskiej.

..::GALERIA ZDJĘĆ::..



O godz. 9 spod kościoła parafialnego wyruszyła procesja do miejsca męczeństwa błogosławionych kapłanów na terenie parafii Witowo. Po krótkiej modlitwie i złożeniu wieńców przez przedstawicieli lokalnych grup i instytucji, ks. bp Wiesław Mering wskazał na konieczność pielęgnowania pamięci o wielkich postaciach i wydarzeniach z nimi związanych. Odwołując się do słów Ewangelii: „Jeśli oni zamilkną kamienie wołać będą”, Pasterz diecezji przypomniał o odpowiedzialności ciążącej szczególnie na młodym pokoleniu, które żyje w coraz bardziej odległym od tych wydarzeń czasie.

Około godz. 11 w kościele pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Osięcinach Biskup Włocławski przewodniczył nabożeństwu eucharystycznemu, po którym konferencję ascetyczną wygłosił ks. prał. dr Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Jana Pawła II. Ks. Oder zwracając się do zgromadzonych kapłanów ukazał postać Ojca Świętego, jako kapłana, a więc przede wszystkim człowieka modlitwy, „który Bogiem oddychał, Nim się karmił i Nim też dzielił się z ludźmi”. – Jan Paweł II był zafascynowany Chrystusem, stąd jego świadectwo Ewangelii było wciąż świeże – powiedział prelegent. Ks. Oder, stawiając Jana Pawła II za wzór, wskazał także na wewnętrzną wolność, która charakteryzowała Papieża, pozwalając mu wiernie wypełniać w swoim życiu Bożą wolę.
O godz. 12 na placu przed kościołem rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza, którą koncelebrowali księża biskupi: Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski oraz wszyscy prezbiterzy przybyli do Osięcin. Na początku liturgii Pasterz diecezji pobłogosławił stuły używane podczas celebracji, ofiarowane kapłanom przez proboszcza parafii Osięciny – ks. kan. Zbigniewa Cabańskiego. Następnie ks. prał. dr Artur Niemira – kanclerz Kurii Diecezjalnej, odczytał dekret ustanawiający osięciński kościół parafialny „Sanktuarium błogosławionych ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy – Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej”.
Homilię podczas Mszy świętej wygłosił ks. prałat Sławomir Oder, który w nawiązaniu do czytań zwrócił uwagę na wielkość miłości Chrystusa, od której – jak mówi List do Rzymian – nic nie zdoła nas odłączyć. Kaznodzieja powiedział, że nawet największa zbrodnia, grzech i zło ma granicę, a jest nią Boże Miłosierdzie. Ks. Oder wskazał na Ojca Świętego Jana Pawła II jako na kapłana, autentycznie żyjącego Chrystusem i otrzymanym od Niego powołaniem, zachęcając tym samym zgromadzonych prezbiterów do odważnego dawania świadectwa we współczesnym świecie. Ksiądz prałat stwierdził, że zbyt wiele mówi się dziś o grzechach w Kościele, pomijając prawdę o cierpieniu i trudzie, z jakim zmagają się sami duchowni, prawdziwie żyjący w jedności z Mistrzem. Kaznodzieja przypomniał, że autentyczne chrześcijańskie życie nie pokrywa się z uznawanymi współcześnie synonimami sukcesu takimi jak piękno, sława czy bogactwo. Największą nagrodą a zarazem celem, do jakiego dążyć ma każdy chrześcijanin, a kapłan w szczególności, jest podobieństwo do Jezusa.
Na zakończenie Eucharystii głos zabrał ks. kan. Zbigniew Cabański, wyrażając wdzięczność Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi, wszystkim zgromadzonym kapłanom oraz osobom świeckim uczestniczącym i pomagającym w organizacji uroczystości.
Pasterz diecezji podsumowując całą pielgrzymkę przypomniał o konieczności gorliwej modlitwy o powołania kapłańskie, których w tylu częściach świata brakuje. – Nowo ustanowione sanktuarium tę modlitwę powinno uczynić jednym ze swoich szczególnych zobowiązań – powiedział bp Mering.