Środa,  22 stycznia 2025, Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
KRUS w trosce o bezpieczeństwo
07/10/2009
KRUS radzi: Śpiesz się powoli! Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym:
Trudno sobie dziś wyobrazić prace w gospodarstwie rolnym bez pomocy maszyn i urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy maszyny są źle użytkowane, zużyte, niekompletne, mają wiele odkrytych roboczych części oraz, gdy użytkownik śpieszy się, postępuje nierozważnie, nie posiada odpowiednich umiejętności, nietrudno o wypadek. W efekcie pochwyceniu, uderzeniu i skaleczeniu przez ruchome części maszyn ulega corocznie kilka tysięcy osób, a kilkadziesiąt ponosi śmierć.


Najczęściej do wypadków dochodzi na skutek: pochwycenia lub skaleczenia przez ruchome części, uderzenia przez zerwany element (pas, linę, łańcuch, kamień), przygniecenie, upadek, poparzenie, przejechanie, potrącenie.
Przyczyną wypadków jest najczęściej:
  1. zły stan techniczny maszyn: brak osłon, hamulców, użytkowanie maszyn i urządzeń do całkowitego zniszczenia, użytkowanie maszyn i urządzeń własnej konstrukcji, naprawianie we własnym zakresie, bez kwalifikacji i odpowiednich narzędzi.
  2. popychanie materiałów bezpośrednio rękami,
  3. zbyt luźny ubiór,
  4. manipulowanie przy maszynach będących w ruchu.    
Maszyny mogą obsługiwać wyłącznie osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi danej maszyny i bezpieczeństwa pracy, przestrzegające zasad bhp, posiadające wymagane uprawnienia.
Nie powinno się obsługiwać maszyn po wypiciu choćby kieliszka alkoholu, a także, jeżeli odczuwane są jakiekolwiek dolegliwości lub złe samopoczucie.
Nie wolno pozwalać na obsługiwanie sprzętu rolniczego osobom niesprawnym, dzieciom. Praca na ciągniku jest szkodliwa dla kobiet. Ponadto należy pamiętać o stosowaniu przerw w pracy. Zmęczenie, podobnie jak choroba znacznie obniża sprawność organizmu.
Bezpieczeństwo podczas pracy z maszynami w bardzo dużym stopniu zależy od ich umiejętnej obsługi. Przed uruchomieniem maszyny należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie wolno uruchamiać maszyny, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości. Przy nabywaniu maszyn i urządzeń należy zwracać uwagę, czy posiada ona znak CE - Certyfikat Europejski oraz znak bezpieczeństwa B. Dodatkowo KRUS oznacza maszyny Znakiem Bezpieczeństwa KRUS. Znaki powyższe umieszczane są na maszynie. Oprócz tego na maszynach są umieszczane inne symbole i napisy. Zwykle mówią one o zagrożeniach związanych z obsługą maszyny. Warto się z nimi zapoznać przed uruchomieniem maszyny i jej obsługą. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, maszyny wyposaża się w elementy ograniczające kontakt z niebezpiecznymi częściami: osłony, obudowy, podajniki. Osłonięte powinny być mechanizmy napędowe i układy przekazu mocy: silniki, koła pasowe i zębate, pasy i łańcuch pędne, wały, przekładnie, przeguby, wały przegubowo-teleskopowe na całej długości, końcówki wałów wystające poza korpus maszyny, płaskie pasy napędowe na całej długości, a także mechanizmy robocze: noże, bijaki, tarcza piły, elementy tnące maszyn żniwnych. Nie wolno pozbawiać maszyn i urządzeń osłon fabrycznych. Maszyny niekompletne należy wyposażyć w brakujące osłony.
Maszyny należy używać wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie wolno przewozić osób na ładunku, na błotnikach, zaczepach, burtach, przebywać na ciągniku i maszynach przez kogokolwiek poza konieczną obsługą, wsiadać i wysiadać w czasie jazdy. Nie wolno przebywać między ciągnikiem, a maszyną współpracującą, wchodzić na dyszle, zaczepy, ramy i inne części ciągnika w czasie pracy. W przypadku pozostawiania maszyny na pochyłości, należy zabezpieczyć ją przed samoczynnym stoczeniem się: zaciągnąć hamulec ręczny lub postojowy, włączyć przeciwstawny bieg, pod koła podłożyć kliny zabezpieczające lub kamienie polne. Podczas pracy z użyciem maszyn i urządzeń cały czas należy kontrolować pracę maszyny i jej otoczenie, trzeba panować nad maszyną oraz wiedzieć, co dzieje się wokół niej.
 
Agnieszka Zalesiak
-KRUS PT w Radziejowie