Środa,  22 stycznia 2025, Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Zagrożenia klęskami
09/07/2009
Informacja dotycząca wystąpienia gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, powodzi, czy też huraganu na terenie Gminy Osięciny
 
Urząd Gminy w Osięcinach informuje, że w związku z nadmiernymi opadami atmosferycznymi mogły wystąpić zniszczenia upraw rolnych, które proszę jak najszybciej zgłaszać do urzędu – pokój nr 11 – I piętro.


Przy czym za klęskę uważa się straty określone w procentach, w których stopień zniszczenia upraw nie może być niższy niż 30% - zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które określają także definicje poszczególnych szkód:
1. Szkody spowodowane przez powódź – oznaczają szkody powstałe wskutek:
a)       zalania terenów w następstwie podniesienia się poziomu wód płynących i stojących,
b)       zalania terenów wskutek deszczu nawalnego.
Nie traktuje się natomiast zalania, nawilgocenia gleby, jeżeli nie było ono poprzedzone wystąpieniem wody na powierzchni gruntu. Jako zalania nie traktuje się również zastoisk wodnych, utrzymujących się corocznie na terenach podmokłych o wysokim poziomie wody gruntowej przez dłuższe okresy czasu niezależnie od nasilenia opadów atmosferycznych.
2. Szkody spowodowane przez deszcz nawalny - oznaczają szkody powstałe wskutek deszczu o współczynniku wydajności co najmniej 4; w przypadku braku możliwości ustalenia tego współczynnika bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ich powstania, świadczące wyraźnie o działaniach deszczu nawalnego. 
3. Szkody spowodowane przez huragan – oznaczają szkody powstałe w wyniku działania wiatru o prędkości nie mniejszej niż 24m/s, którego działanie wyrządza masowe szkody; pojedyncze szkody uważa się za spowodowane przez huragan, jeżeli w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono działanie huraganu.
 
Ustalenia wysokości szkody dokonuje komisja powołana przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód w ciągu 2 miesięcy od dnia stwierdzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (tj. uzyskania przez Wojewodę informacji o wystąpieniu skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych) poprzez lustrację na miejscu, natomiast Wojewoda w ciągu trzech miesięcy występuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o uruchomienie na podstawie § 12 w/w rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 r. preferencyjnej linii kredytów na wznowienie produkcji dla gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Do dnia 9 lipca 2009 roku do tutejszego urzędu nie wpłynęła żadna informacja o wystąpieniu jakichkolwiek strat w uprawach polowych spowodowanych przez opady atmosferyczne.
            Jeśli jednak straty takie wystąpią prosimy o natychmiastowe poinformowanie Urzędu na piśmie, telefonicznie czy też osobiście z podaniem:
a)       imienia i nazwiska oraz adresu gospodarstwa na którym wystąpiła klęska;
b)       powierzchni działki, na której uprawy zostały uszkodzone lub zniszczone (minimalna powierzchnia uprawy nie może być mniejsza niż 0,1 ha);
c)       określony w procentach stopień zniszczenia upraw w tym, że do szacowania szkód stopień zniszczeń nie może być niższy niż 30%,
d)       rodzaj uprawy, z uwzględnieniem właściwiej fazy rozwoju roślin.
 
mgr inż.
Renata Ładzińska
inspektor ds. ochrony środowiska i rolnictwa