“O godzinie 1:20 dnia 24 maja 1940 r. Pichler i Daub w cywilnych ubraniach weszli na plebanię. Nakazali księżom szybko się ubrać i wyprowadzili ich z plebani. Na początku ulicy (obecnie Kościuszki) stał opel z Haackiem za kierownicą. Księża zostali umieszczeni na tylnym siedzeniu, Daub usiadł na siedzeniu przy kierowcy, a Pichler stanął na szerokim progu trzymając się jednocześnie ręką za otwarte okno. Pojechali w kierunku Witowa. Między Samszycami a Witowem, gdzie w dużym promieniu nie było domów zatrzymali samochód. Kazali księżom wysiąść, po czym Pichler i Daub strzałami z bliskiej odległości pozbawili ich życia. Ciała zabitych ściągnęli do rowu. Do Osięcin wrócili około 2:30 ze zgaszonymi światłami w samochodzie. Późniejsze relacje świadków, którzy pojechali do Witowa zobaczyć zamordowanych księży przekazują, że ciała były bardzo zmasakrowane i leżały w kałużach krwi.”
24 maja 2009 roku obchodziliśmy 69 rocznicę męczeńskiej śmierci księży Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy oraz 10 rocznica ich beatyfikacji.
W uroczystości przewodniczył Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering a także ks. Henryk Kruszewski z Luksemburga.
Z okazji 10 rocznicy beatyfikacji księży męczenników eucharystii - Patronów Gminy Osięciny ks. kan. Zbigniew Cabański wydał okolicznościowy album pt: “Męczennicy Eucharystii i Jedności Kapłańskiej”. Promocji albumu dokonał znamienity aktor sceny polskiej Pan Janusz Zakrzeński. Po prezentacji albumu delegacje instytucji, zakładów pracy oraz szkół złożyły wieńce pod pomnikiem Księży Męczenników.
Na Mszy Św. celebrowanej przez Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa gimnazjaliści otrzymali Sakrament Bierzmowania.
RomualD Trzeciak
Fragment historyczny opisał w “Kalendarium” Jan Cybertowicz
|