Poniedziałek,  12 maja 2025, Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy 2020   

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Powiat Radziejowski
Osięciny w Hołdzie Niepodległości
03/10/2008
Foto: RomualD

W dniu 3 października 2008 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osięcinach została otwarta wystawa płaskorzeźb - obrazów Pana Stanisława Graczyka zatytułowana „Gmina Osięciny w Hołdzie Niepodległości 1918 – 2008 – Powrót do Wspomnień i Korzeni”. Pan Stanisław Graczyk urodził się 16 marca 1935 roku w Lekarzewicach na Kujawach. Po ukończeniu szkoły średniej w Lubrańcu, od 1954 roku pracował zawodowo w zakładach i organizacjach rolniczych.



Od 1975 roku pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Komorzu. Na emeryturę poszedł w 1991 roku.
Twórczością rzeźbiarską, a także i malarską zajmował się jako samouk od dzieciństwa. Różne prace rzeźbiarskie wykonywał najczęściej podczas urlopów, oraz po przejściu na emeryturę. Sam autor tak mówi o swoich zainteresowaniach: „(...) daje mi to wypoczynek i dowartościowanie wewnętrzne – taką mam potrzebę tworzenia.”
Dotychczas prace Stanisława Graczyka z cyklu „Królowie Polski”, „Wielcy Polacy” oraz „Mity i legendy – różne formy” prezentowane były między innymi na wystawach:
1. Wystawa twórców nieprofesjonalnych „PREZENTACJE 98”
2. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinku.
3. Cytadela w Warszawie.
4. Modlin, Siedlce, Koszalin, Karlino.
5. Pomorski Okręg Wojskowy w Bydgoszczy.

Dzisiejsza wystawa została zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Osięcinach w osobach : Kierownika mgr Iwonę Sikorską i bibliotekarkę mgr Grażynę Augustyniak pod ogólnym patronatem Wójta Gminy mgr Jerzego Izydorskiego. Uroczystość otworzyła Pani Iwona Sikorska witając przede wszystkim Autora prac oraz przybyłych Gości. Wśród Gości między innymi byli:
1. Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Radziejowie Pani Halina Paczkowska.
2. Instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Radziejowie Pani Danuta Wielgosz.
3. Proboszcz parafii Osięciny ksiądz kan. mgr lic. Zbigniew Cabański.
4. Proboszcz parafii Lekarzewice ksiądz prał. mgr Henryk Baszczyk.
5. Proboszcz parafii Kościelna Wieś ksiądz Bogusław Wiszowaty.
6. Sekretarz Starostwa powiatowego w Radziejowie Pan Wojciech Kotarski.
7. Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Przemystce Pan Benedykt Kowalski.
8. Dyrektor Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach a zarazem Radny Powiatowy Pan Jan Wojciechowski.
9. Naczelnik Poczty w Osięcinach Pani Ewa Małkowska.
10. Dyrektor Radziejowskiego Domu Kultury Pan Leszek Kalicki.
11. Radni Gminy Osięciny z Przewodniczącym Rady Panem Ryszardem Błaszczykiem.
12. Dyrektorzy Szkół i Jednostek Organizacyjnych Gminy Osieciny.
13. Członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego Gminy Osięciny z Prezesem Panem Bogdanem Karpińskim.
14. Inspektor Nadzoru Budowlanego Pan Janusz Cieślewicz.
15. Licznie przybyła Rodzina Autora.
Na wystawę zaproszony był także Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego Pan Piotr Całbecki. Z powodu ważnych obowiązków służbowych nie mógł przybyć na wystawę ale przysłał pismo wyrażające podziękowanie za zorganizowanie tak ważnej uroczystości patriotycznej załączając jednocześnie serdeczne pozdrowienia dla organizatorów i uczestników wystawy.

W dalszej części swojego wystąpienia Pani Iwona Sikorska podziękowała Wójtowi Gminy Panu Jerzemu Izydorskiemu za ogromne, nie tylko administracyjne ale także osobiste zaangażowanie się w zorganizowanie wystawy. Podziękowała również Panu Markowi Okuniewskiemu za wszechstronną pomoc organizacyjną oraz za pomoc czysto fizyczną przy ustawianiu płaskorzeźb. Bardzo serdeczne podziękowanie przekazała też Panu Stanisławowi Byczkowi – Dyrektorowi Zakładu „ROLMECH”, który bezpłatnie wykonał stelaże do ustawienia prezentowanych prac.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Osięciny Pan Jerzy Izydorski, który między innymi powiedział:
„Dzisiejsza wystawa płaskorzeźb - obrazów Pana Stanisława Graczyka zatytułowana „ Gmina Osięciny w Hołdzie Niepodległości 1918 – 2008 – Powrót do Wspomnień i Korzeni” pięknie się splata z 90 Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Pan Stanisław Graczyk w swoich płaskorzeźbach – obrazach zawarł prawie całą historię Polski. Jego dzieła przedstawiają Królów Polski, którzy sprawiali to co z Naszą Ojczyzną się w ciągu wieków działo, przedstawiają Wielkich Polaków, którzy z wielkim poświęceniem bronili i ratowali Polskę. Przedstawiają Tego Najważniejszego – Autora Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. –Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Na koniec przedstawiają obrazy o treści religijnej, które pozwoliły całym pokoleniom Polaków walczyć o Niepodległość Polski i mieć nadzieję, że tą wolność wywalczą. Prace Pana Stanisława Graczyka oprócz ogromnego ładunku emocjonalnego, ogromnej wymowy patriotycznej i precyzji wykonania zastanawiają ogromem pracy włożonej w ich stworzenie.”
W dalszych słowach Pan Jerzy Izydorski odniósł się do historii Polski zwracając szczególną uwagę na rolę jaką w niej odegrała maleńka miejscowość Osięciny i jeszcze mniejsze pozostałe miejscowości tej gminy.
Kolejnym punktem programu uroczystości był występ chóru męskiego „OSIĘCINY”, który pięknie zaprezentował kilka pieśni patriotycznych. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Autor prac Pan Stanisław Graczyk. Przedstawił swoją artystyczną drogę życiową. Najważniejszą i chyba najprzyjemniejszą częścią uroczystości były rozmowy z Autorem i rozkoszowanie się pięknem prezentowanych prac.

Wystawa będzie czynna przez dwa tygodnie od dnia otwarcia w godzinach pracy Biblioteki. Dodatkowo wystawa będzie czynna w najbliższą niedzielę tj. 5 października 2008 r. od godz. 8,30 do 15,00. Zapraszamy.

Jan Cybertowicz