D藕wi臋ki, a nast臋pnie powsta艂a z niej muzyka towarzyszy艂a cz艂owiekowi od zarania dziej贸w ludzko艣ci poprzez najstarsze cywilizacje a偶 do dnia dzisiejszego. Zamkni臋cie pewnych melodii, odg艂os贸w od dawien dawna 艂ama艂o umys艂y wynalazc贸w i filozof贸w. W ba艣niach i legendach nie na pr贸偶no s艂yszymy o tajemniczych kufelkach, naczyniach z kt贸rych wydobywa艂y si臋 d藕wi臋ki. Ksi膮偶e Radziwi艂 Panie Kochanku uwa偶a艂 i偶 wszelkie odg艂osy zimowego polowania da艂o si臋 s艂ysze膰 dopiero wiosn膮 po pierwszych roztopach.
Wiek XX przyni贸s艂 wiele wynalazk贸w. W roku 1878 Thomas Alva Edison opatentowa艂 pierwsze urz膮dzenie rejestruj膮ce i odtwarzaj膮ce d藕wi臋k. Wynalazek spotka艂 si臋 pocz膮tkowo z pewnym niedowierzaniem, a samego wynalazc臋 okrzykni臋to oszustem. Konkurencyjnym urz膮dzeniem sta艂 si臋 wynalazek Emila Berlinera – gramofon, kt贸ry zosta艂 opatentowany w roku 1887. Wkr贸tce w roku 1898 w konkursie wygra艂 z fonografem. Berliner opatentowa艂 tak偶e pierwsz膮 p艂yt臋 gramofonow膮 z zarejestrowanym nagraniem. Wkr贸tce rozpocz臋艂a si臋 era gramofon贸w mechanicznych i p艂yt obrotowych. Tysi膮ce nagra艅 i p艂yt zmieni艂o sw贸j wygl膮d na przestrzeni kilkudziesi臋ciu lat. Gramofon sta艂 si臋 urz膮dzeniem umilaj膮cym czas cz艂owiekowi.
Ekspozycja – wystawa przedstawia ewolucj臋 gramofon贸w na przestrzeni 100 lat, a wi臋c gramofony tubowe, szafkowe, walizkowe a nast臋pnie pierwsze gramofony elektryczne. Oddzielny rozdzia艂 wystawy to historia p艂yt na przestrzeni kilkudziesi臋ciu lat, od p艂yty ebonitowych na 78 obr. do Long Play’a na 33 obr. i Singli na 45 obr. Zbiory przedstawione na wystawie pochodz膮 z prywatnych kolekcji Jana Cybertowicza z Osi臋cin oraz Leszka Kalickiego z Radziejowa. Wystawa ma na celu przypomnienie i ocalenie od zapomnienia dawnych urz膮dze艅 graj膮cych jak i no艣nik贸w z zarejestrowanym d藕wi臋kiem, kt贸ry zawsze umila艂 cz艂owiekowi szary, codzienny czas.
Tekst Leszek Kalicki Foto Romuald Trzeciak
|